21 Doordat het gehele kust-bastion tussen Bergen en Texel in zee is verdwenen, is er allen nog de dwarsdoorsnede tussen Bergen en Hargen over. Tijdens de wandeling over het strand die de werkgroep maakte, viel de doorlopende vegetatieband, hoog in de afgeslagen duinen, overal op. Heel goed viel ook waar te nemen hoe de voormalige strandwallen liepen; het stijgen en dalen van de vegeta tieband was hier een unieke leidraad. Helaas werden er verder geeen andere sporen van bewoning gevonden dan direct bij de Harger strandopgang. Aan de voet van de duinen was het mogelijk een aantal proefputjes te gra ven, waarin naar grondsporen kon worden gezocht. Het uiteindelijk resultaat was een overzicht van een aantal akkertjes die, hetzij gespit, hetzij geploegd waren. Op één akkertje viel heel goed waar te nemen dat er gebruik was gemaakt van een keerploeg, hetgeen ons op dat moment hogelijk verbaasde. Door het omkeren van de oorspronkelijke zode, was de top ervan goed bewaard. Er bleek zowel ve,en als een beetje klei in te zitten. Van alle grondslagen zijn monters genomen ten behoeve van pollenanalytisch onderzoek. De ori ntatie van de gevonden sporen correspondeert met de veronderstelde richting van de oude strandwallen, of staat daar dwars op. Het materiaal dat uit de akkertjes tevoorschijn kwam, was fragmentarisch. Vooralsnog denken we aan een date ring in de late bronstijd voor de oudste vondsten, tot aan het begin van de late ijzertijd voor de jongste aardewerkvormenDe sporen van de keerploeg zouden heel wel in de late ijzertijd kunnen zijn gemaakt. Afb.6 Callantsoog/Groote Keeten, "as" van keizer Augustus met een CAESAR"-kop. Getekend naar voorbeelden uit de collectie van de schrijver. CALLANTSOOG/GROOTE KEETEN Het is vaak opmerkelijk te zien hoe een archeologisch balletje kan gaan rollen. In het najaar werd voor de Historische Vereniging "De Zijpe" een lezing gegeven over archeologie en numismatiek. Bij deze gelegenheid werden er ook munten ter determinatie aangeboden. Het gros van de exemplaren bestond uit duiten en ander kleingeld uit de tijd van de republiek. Een munt echter, sprong direkt in het oog; een volkomen versleten pokda lig geval ter grootte van een gulden, maar dan van ko per. Hoewel er geen letter op viel te lezen, kon de munt toch direkt worden gedetermineerd. Midden op het ding bevond zich namelijk een restant van een instempeling waarop een grote letter A herkenbaar was. Deze letter maakt deel uit van de in ligatuur geschreven titel "Caesar". Deze instempeling komt vrijwel uitsluitend voor op Romeinse "assen" van keizer Augustus. Het verspreidingsgebied van deze instempelingen beperkt zich vrijwel uitsluitend tot Nederland, waar grotere aantal len bekend zijn uit Nijmegen, Valkenburg, Vechten en Velsen. De munten maken deel uit van het circulatiegeld onder militairen uit het eerste kwart van de eerste eeuw. Het sterke vermoeden bestaat dat "Caesar" betrekking heeft op de veldheer Germanicus, die in 16/17 na Christus, in opdracht van Augustus trachtte de noord grens van het Imperium Romanum te verleggen van de Rijn naar de Elbe. Historisch is bekend dat hij met een gedeelte van de vloot in een storm belandde op de

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 23