20 SCHAGEN, HOEP-ZUID Uit eerder verkenningen was het bekend dat in de hoek van de Zuiderweg en de Provinciale weg S6 een terpje had gelegen dat materiaal uit de 12e en 13e eeuw had opgele verd. Doordat het gebied waarbinnen het terpje ligt, in de toekomst zal worden volgebouwd werden aanvankelijk plannen ontwikkeld tot een opgraving ter plaatse. Informatie bij Openbare Werken van Schagen leerde ech ter, dat juist in de zuid-oost hoek van het plan een redelijk uitgebreide groenvoorziening was opgenomen. Het idee werd toen bij de werkgroep geboren om te zien hoe groot het oorspronkelijke terpje was en of dit areaal grond in zijn geheel in de groenvoorziening zou kunnen passen. Enkele zaterdagen achtereen werd ter plekke geboord en bleek dat het terpje volledig binnen het huidige plangebied lag en dat, met enige aanpas singen het eveneens binnen de geplande groenvoorziening viel te passen. In overleg met de gemeente zal in de komende tijd een plan voor reconstructie worden uitge werkt. De werkgroep denkt hierbij aan het uitgraven van de oorspronkelijke terpsloot, waarbij de vrijgekomen grond weer op het, in de loop van de tijd sterk verlaag de terpniveau zal worden gestort. Bij dit graafwerk zal mogelijk enig archeologisch materiaal tevoorschijn ko men, alhoewel uit kartografisch onderzoek bleek dat de terpsloot tot de jaren dertig nog geheel intakt was en dat er nog een huisje op de terp stond. De topografische kaart van 1872 en de kadastrale kaart van 1817 vertonen een behoorlijk verschil in verloop van de ringsloot, welk verschil bij het uitboren in het voordeel bleek uit te vallen van de oudste kaart. Dat stormen af en toe iets goeds kunnen doen voor de archeologie, moge blijken uit het vinden van een groot aantal sporen van prehistorische bewoning bij Hargen. De reden dat er aan het strand ter plekke iets te vinden valt is de volgende: de oude kustlijn liep vanaf Bergen in noordwestelijke richting en boog pas na enkele kilo meters naar het noorden. De bewoning op de oude kust concentreerde zich, net als elders, aan de binnenzijde van de kust. Afb. 5 Hoep- zuid, deel van de Topografische Kaart uit 1879, met daarop het terpje. HARGEN

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 22