Afb.4 Muggenburg 1990, midden voetsbeentje van een rund, met een punt- ci rke l" versiering. Dergelijke botjes hadden moge lijk een ritueel/magische betekenis. Gevonden tegenover de zuid uitgang van het centrale huis. In het onderzoek in juli kon dit geheel worden bloot gelegd. Het fraaie van het geheel is dat Put IV precies tussen beide huizen in lag en door de wijze van verza melen van materiaal, een prachig beeld kon opleveren van de spreiding er van. Het "Grote Uitzoeken" van de reus achtige berg scherven, botten en wat dies meer zij, werd in augustus onvervaard ter hand genomen en duurt voort tot ver in 1991 Enkele voorlopige resultaten zijn al wel te melden. Zo bleek het mogelijk om van enkele zeer goed herkenbare Romeinse inport-stukkeneen spreidingsoverzicht te ma ken, waaruit bleek dat ze waren weggeworpen vanuit het zuidelijke huis. Drie overzichten gaven alle hetzelfde beeld; vanuit de deuropening was in noordwestelijke richting afval weggegooid. De eerste resultaten van het spreidingsonderzoek van het aardewerk laten zien dat be paalde typen bodems van potten op verschillende plaatsen vaker dan gemiddeld voorkomen, zodat hieraan een ver schillend gebruik of aan een verschil in gebruiksperiode kan worden gedacht. Het onderzoek zal zeker nog een groot gedeelte van 1991 in beslag nemen, waarna het de bedoeling is om, samen met externe deskundigen en Linda Therkorn, te komen tot een publikatie van de nederzettingen in Muggenburg, mogelijk in boekvorm. ZIJPE Het onderzoek in de Zijpe was, zoals al gezegd, een ver volgonderzoek op de campagne van 1987. Toen werd een zuid-oost/noord-west geori nteerde boerderij aangetrof fen met nog aanwezige plaggenwand, paalgaten en huis- sloot. De hoop was dat in de smalle strook veengrond waarin de vondst werd gedaan, de zuid-oost hoek van de boerderij kon worden gevonden, zodat de totale lengte en breedte zou kunnen worden vastgesteld. Helaas moet nu worden gezegd dat de campagne van 1990 niet aan de hooggespannen verwachtingen heeft voldaan; wel werd de vrij spitse huissloot gevonden, maar deze liep hoegenaamd niet in de richting die werd veronder steld. De conclusie is dat de sloot rondom het huis niet het geijkte rechthoekige patroon heeft gevolgd, maar een grilliger verloop had. Wel werd vastgesteld dat de plag- genvloer van het huis doorliep tot vlakbij deze sloot, zodat de totale lengte van de boerderij wel bij bena dering valt vast te stellen; ongeveer 18 meter. Binnen de opgravingsput werden nog enkele andere sloten waar genomen die waarschijnlijk uit een oudere periode stam men, aangezien de huisvloer hier overheen liep. Er werd wel enig materiaal geborgen, waaronder enkele stukken romeinse import keramiek. Leuk was de vondst van een half-fabrikaat houten lepel. Voorzichtig valt voor de nederzetting een datering te geven in de tweede eeuw. Vergelijking met bijvoorbeeld het materiaal van Muggen burg zal leren of er een nauwkeuriger datering achteraf mogelijk is. Heel blij was de werkgroep met de bijdrage van de Histo rische Vereniging "De Zijpe" in de vorm van het beschik baar stellen van een graafmachine; een gebaar dat navol ging verdient!

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 21