18 De motie Schagen wordt door de Bond voor Liberale Kiesvereenigingen aangenomen. Dit heeft tot gevolg dat Van Kluijve, de voorzitter van de Libe rale Kiesvereeniging Schagen, die tevens voorzitter van de bond is, zijn lid maatschap opzegt en dus ook aftreedt als voorzitter. Hij kan zich niet met de motie verenigen. [SC, 12 april 1891] De redaktie van de Schager Courant betuigt daarentegen in De Kiesrechtpa ragraaf haar hartelijke instemming met de motie Schagen, omdat zo kan wor den bewerkstelligd dat 'den candidaat, zoo hij zonder omwegen verklaart het daarmede eens te zijn ook voor de verwezenlijking van dat denkbeeld zal ij veren'. De ervaring leert dat het formuleren van beginselen zo scherp moge lijk moet gebeuren. Dit is de enige manier om te voorkomen dat spitsvondige afgevaardigden zich onttrekken aan de verplichting om mee te werken aan het invoeren van hervormingen. De vraag is wel of dit doel met de gekozen formulering zal worden bereikt. De redaktie wenst hartgrondig dat 'ons Va derland eindelijk eens toone, dat het nog aanspraak mag maken op eene plaats in den rei der beschaafde volkeren; zoolang de hervormingen ten aan zien van kiesrecht, belastingen en arbeidswetgeving niet zijn ingevoerd, kan het daarvoor bezwaarlijk in aanmerking komen.' [SC, 2 april 1891] Werkman lol Domcla Nieuwenhuis; Dank je. ik moei je krantje niet Tekening uil Abraham Prikkie, een Rotterdams satirisch blad. Op 16 mei spreekt mr N.A. Calisch voor de Vrijzinnige Kiesvereeniging dis trict Alkmaar te Schagen over 's Lands belang bij de aanstaande verkiezin gen [SC, 21 mei 1891], terwijl op 26 april Van der Kaay in de gelegenheid wordt gesteld door de Liberale Kiesvereeniging Schagen om zijn mening over het programma uiteen te zetten. In een uitvoerige redevoering laat Van der Kaay weten dat hij instemt met het door de Bond van Liberale Kiesvereenigingen in het kiesdistrict Alkmaar op gestelde programma. [SC, 30 april 1891] Hij wordt dan ook tijdens de verga dering van de Bond van Plaatselijke Liberale Kiesvereenigingen in het dis trict Alkmaar te Schagen kandidaat gesteld. Bij deze bond zijn de liberale kiesverenigingen van Barsingerhorn, Harenkarspel, Schagen en Wieringer- waard aangesloten. [SC, 14 mei 1891] Na de nodige stemmingen en her-

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 20