1891 Op 9 juni 1891 worden er weer Tweede Kamerverkiezingen ge houden. In een redaktioneel artikel 1890-1891 merkt de Scha- ger Courant op: 'wat aangaat onze staats-huishouding wijst 1890 op tal van teleurstellingen, door onze "christelijke regee ring" in velerlei opzichten aan land en volk bereid. Zullen de kiezers in 1891 droevige ervaring genoeg hebben opgedaan, om een einde te maken aan een partij-monster, hetwelk Neder land op den duur ten onder moet brengen? Wat is er gedaan voor algemeenen dienstplicht, voor belasting op geldbezit, voor handel en nijverheidWie kan er iets van belang aantoo- nen?' [SC, 1 januari 1891] Tijdens de verkiezingsvoorbereidin gen houden de liberalen, die verwachten de verkiezingen te zullen gaan winnen, zich veel minder dan de voorgaande jaren bezig met het leveren van kritiek op het kabinet. Ze diskussië- ren uitvoerig over het programma: moet er een programma zijn, en zo ja, wat moet er in staan? Een belangrijk diskussiepunt hierbij is (de mate van) de uitbreiding van het kiesrecht. 17 dienstplicht en ziet geen onbillijkheid in het remplacentenstelsel. Een voor deel hiervan is dat arme jongens zo wat bij kunnen verdienen en een begin kunnen maken voor betere dagen. Waller heeft wel veel kritiek op de minister van financiën. De lasten waar land bouwers onder gebukt gaan zijn veel te zwaar. De grondbelasting is veel te hoog en erg nadelig voor de boeren, terwijl de geldbezitters buiten schot blijven, omdat er geen belasting op roerend vermogen bestaat. Waller is in principe vóór een inkomstenbelasting, maar een groot bezwaar daarvan is dat 'men de menschen dwingt te liegen'. Waller besluit zijn betoog met een oproep tot krachtige aaneensluiting, om zo 'de ramp [te] keren, die boven onze hoofden hangt'. [SC, 21 december 1890] De liberalen in de regio Schagen maken zich vooral erg druk over de uitbrei ding van het kiesrecht. De kiesrechtparagraaf van het manifest van de Libera le Unie schrijft voor dat de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer door onbekrompen toepassing van het voorschrift der grondwet wordt uitgebreid tot de kring der werklieden. De wetgever moet zo ver gaan 'als eene eerlijke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft.' [SC, 26 april 1891] De Bond voor Liberale Kiesvereenigingen heeft een eigen ontwerp-programma opge steld, dat met betrekking tot de uitbreiding van de kiesbevoegdheid minder bindend is. Verder komt het in grote lijnen overeen met het manifest van de Liberale Unie. Het ontwerp-programma wordt op 23 maart besproken door de Liberale Kies- vereeniging Schagen en op 26 maart door de Vrijzinnige Kiesvereeniging Wieringerwaard. Beide kiesverenigingen debatteren stevig over de uitbrei ding van het kiesrecht. In Wieringerwaard gaan krachtige stemmen op voor algemeen kiesrecht. De voorstanders van uitbreiding van het kiesrecht winnen echter met acht tegen zes stemmen. [SC, 29 maart 1891] In Schagen wordt na een 'lang en vinnig debat' besloten aan de kiesrechtpa ragraaf toe te voegen: 'zoover als die binnen de perken der Grondwet te krij gen is'. Verder wordt er een nieuwe paragraaf toegevoegd: handhaving van het vrijhandelstelsel. [SC, 26 maart 1891]

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 19