De Schager Courant 1887-1891 Deel 4: 1890 en 1891 1890 Jan Eichhorn en Marjorie Pigge In 1890 gaat de belangstelling vooral uit naar de dienstplicht kwestie. Hierdoor neemt de onvrede onder de liberalen toe. In de Schager Courant blijkt dit vooral in de rubriek Uit de Pers. Zoals in de vorige afleveringen al bleek, is binnen de liberale groepering ook niet alles koek en ei. Begin 1889 koesterde de Amsterdamse kiesvereniging Burgerplicht al gevoelens van onvrede 'omtrent de werking der Liberale Unie en de organisa tieplannen.' Bovendien is er van het nut van de Liberale Unie tot dusver nog niet veel gebleken: twee jaar na haar stichting is de liberale partij in de minderheid gekomen, hetgeen niet kan worden beschouwd als een bewijs vóór de invloed van de Liberale Unie. [Schager Courant (verder geciteerd als SC), 10 januari 1889] Begin 1890 overweegt Burgerplicht zelfs om met de Liberale Unie te breken. Een belangrijke reden hiervoor is dat het bestuur van de Liberale Unie geen afwijzende houding inneemt ten opzichte van de onderwijswet. Ook andere libera le kiesverenigingen zijn het niet met het standpunt van de Li berale Unie eens. [SC, 30 januari 1890] 15 De heeren zijn bezig met elkaar het werkwoord niets doen te vervoegen. De liberalen hebben den verleden tijd, die hebben niets gedaan; de cleri- calen zijn in den tegenwoordlgen tijd, die doen niets, en te zamen vor men zij den toekomenden tijd, want liberalen en clericalen zullen niets doen. F. Domela Nieuwenhuis Haringhuizen en Schagen, februari 1891 van de Nog meer onvrede onder de liberalen ontstaat als gevolg van de verwerping van de wetsvoorstellen van het liberale Tweede Kamerlid Goeman Borgesius inzake belastinghervormingen, zoals bijvoorbeeld de invoering van inkom stenbelasting. Alle liberalen en de sociaal-demokraat Domela Nieuwenhuis stemmen vóór. De voorstellen worden echter verworpen met 47 tegen 43 stemmen. De redaktie van de Schager Courant vraagt daarom aan de kiezers die anti-liberaal hebben gestemd: 'Nu kiezers van '88, zijt gij niet in uw schik, te ontwaren hoe uwe leiders u toen met hunne fraaie beloften bij den neus hebben gehad?' Dit is wat er gebeurt als de kiezers verkeerd stemmen. [SC, 30 maart 1890]

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 17