14 Voor de jongens, die niet oppassen wilden ot die een ot ander kwaad van belang hadden uitgevoerdbevond zich een klein gebouw buiten de poort, waarin ze korter of langer voor straf werden opgesloten. De waschzalenhet magazijnde bakkerij enz. bevonden zich evenals de school ook buiten de poort. De wee zen, die in het eerste gesticht verpleegd werden moesten het land bebouwen, veengronden, voor boekweit teelt bestemd, omspitten en omhakken en in de fabriek spinnen en weven. Die nog te jong waren voor dit werk gingen ter school. Sommigen der weezen deden dienst als koks, als kamerwachts en kindermeiden en kinderjongens ook als opzichters bij den veldarbeid der anderen. Het meubilair in de zalen was hoogst eenvoudig. Het be stond uit tafels: een witgeschuurde plank, die op twee schragen gelegd werd. Op die wijze kon men zoveel tafels samenstellen als er noodig waren. Een geheele rij kast jes, niet zeer hoog, met een deurtje, als aan eene turf- kist, dat naar beneden opensloeg, stond aan iedere zijde der boven en benedenzalen. Losse banken dienden tot zit plaats. Op de bovenzaal bevonden zich noch tafels, noch banken. Die er zitten wilde, kon dit doen op de kastjes. De weezen sliepen in hangmatten, evenals dit plaats heeft aan boord onzer oorlogschepenEen stroozakeen kussen met stroo gevuld, 's zomers een en 's winters twee dekens, vormden de uitrusting der hangmatten, die overdag opgeheschen en 's avonds neergelaten werden. In den winter stond in iedere zaal een groote kachel, die met turf gestookt werd. De verlichting was 's avonds niet schitterendDe ouderwetse tuit- of baklampen deden er dienst. De weezen waren eenvoudig gekleed, de jongens droegen een zwarte broek en dito buis, een van blauwe wol gebreide pet, een blauwen halsdoek met ruiten en klom pen. Die voor eigen kosten zich een betere kleeding kon en wilde aanschaffenmocht dit doen. Ook schoenen moch ten gekocht worden. De meisjes droegen een rood baaien en een zwarten rok en een roodgeruiten doek. Ook zij werkten op de fabriek of op het land; enkelen deden dienst in de keuken of verzorgden de jongere weesmeis jes bereidden de wasch enz. Kindertekening van een van de Veenhuizer inrichtingen. Foto'.museum Veenhuizen. Slot volgt

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 16