Het jaarverslag 1990 zal in het volgende nummer gepubliceerd worden. 5 Plaatsnamen zijn nog wel hetzelfde gebleven en verwijzen vaak naar de waterrijke omge ving, zoals bijvoorbeeld de talrijke plaatsnamen die eindigen op dijkleekwal, sluis, wad en dam of namen waarin broek of moer voorko men. Het zijn er teveel om op te noemen! In Schagen vinden we het oude woord siceg terug, dat vooruitgeschoven punt betekent. Schagen duidt dan op een zeewaarts gerichte landtong en dat is niet vreemd want Schagen lag in lang vervlogen tijden immers aan zee. Volgens de heer Pannekeet is scagon of scagan een oud woord, waarmee moeras met kreupelhout werd aangeduid. Er zijn heel wat verklaringen met betrekking tot de betekenis van Schagenmaar welke de juiste is zal wel altijd een raadsel blij ven. Een van de oorzaken van het verdwijnen van het Westfriese dialekt is dat men het dialekt plat en boers begin te vinden. Daarom werd het afgeleerd en ook op school mochten de kinderen geen Westfries meer spreken. Maar de ontslui ting van het gebied heeft er ook het nodige toe bijgedragen. Vanaf in de jaren zestig werden er enorme nieuwbouwwijken in de West friese ste den en dorpen gebouwd en kwam er een grote migrantenstroom uit de Randstad op gang, waardoor het voortbestaan van het Westfriese dialekt nog meer in het gedrang kwam. Het ge bied waar het Westfries vanouds wordt gespro ken is klein, maar er zijn grote regionale ver schillen in uitspraak. Het beste Westfries wordt nu alleen nog gesproken in bejaardenhuizen of in besloten kerkdorpen zoals De Weere. Het Westfries is gelukkig dus nog niet hele maal verdwenen, maar heeft door alle deze in vloeden van buitenaf wel allerlei veranderingen ondergaan. Zo kwamen er klankveranderingen, boskip werd bijvoorbeeld boskap, en veranderin gen in gezegden, in de zinskonstruktie en de vervoeging van werkwoorden. De heer Schouten besloot zijn voordracht met de sombere verzuchting dat de opleving van de belangstelling voor het Westfries er tot zijn spijt toe heeft geleid dat veel stukjesschrijverij, de goede uiteraard uitgezonderd, vaak nogal krampachtig is. Westfriezen zijn echt niet zo dom en lummelig als ze neergezet worden en schrijvers die dat doen, doen hen geen recht! Marjorie Pigge

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 7