Het Westfriese dialekt In aansluiting op de jaarvergadering van de Historische Vereniging op 18 februari j.1. hield de heer Schouten een boeiende lezing over het Westfriese dialekt. Hieronder volgt een verslag. 4 De heer Schouten begon zijn lezing met de kon- statering dat de dialekten overal in Nederland op hun retour zijn. Ze worden verdrongen door het Algemeen Beschaafd Nederlands. Velen is het echter duidelijk geworden hoezeer ze worden be dreigd en er is nu dan ook een grote belangstel ling voor ontstaan. Dezelfde nostalgische interes se bestaat sinds enige tijd ook voor oude gebou wen, gebruiken en kleding en misschien ontstaat er de komende jaren ook nog wel een hernieuw de belangstelling voor de Westfriese keuken! West-Friesland hoorde oorspronkelijk tot het Friese taalgebied, maar begon een eigen ontwik keling door te maken toen het van Friesland los raakte. Het meer Flevo vormde vroeger de scheiding tussen Friesland en West-Friesland. Het stond via een brede waterloop, het Vlie, in verbinding met de Noordzee. Dit meer vormde toen nog geen onoverkomelijke barrière, maar dit veranderde toen het uitspoelde tot zeeboezem en de Zuiderzee ontstond. Het Westfriese dialekt werd na het verslech teren van het regelmatige kontakt met het Fries beïnvloed door andere talen en dialekten. Zo zijn demi (straks), maleur en leukige maneuvels rechtstreeks uit het Frans afkomstig. Daarnaast zijn er ook Angelsaksische invloeden te herken nen in fitlok (haar, vlak boven de hoef van een paard) en oftig. Het Westfriese dialekt is sober en heeft geen grote woordenschat: het klinkt wat kortaf. Dit komt doordat het is ontstaan in een periode dat er weinig aanleiding was tot vreugdevolle klan ken. Veel woorden zijn inmiddels verdwenen, doordat ook veel beroepen niet meer worden uitgeoefend, zoals bulloperlappiespoep, beurt skipper, kassiesventer en melkprutter. Ook woorden voor gebruiksvoorwerpen, zoals vier- duitsdoossiezijn niet meer gangbaar. En wie weet nog dat smakkerseivend sinterklaasavond was?

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 6