18 De reis van de eerste groep. De groep werd verzameld in het bedelaarsgesticht in Hoorn. Voor de tocht naar Meppel werden er in Hoorn twee schepen gehuurd, welke geproviandeerd werden met brood, kaas, bier, en stro voor de kinderen en niet met name genoemde levensmiddelen voor de acht meereizende oppas sers. Verder werd het schip voorzien van vers water, tonnen, kranen, potten en kaarsen. Van Hoorn ging de tocht langs het toenmalige eiland Schokland en via Zwartsluis naar Meppel. In Meppel stap te de groep over op een binnenvaartschip dat hen naar Veenhuizen bracht. Uit de rekenig van de tocht die 482 gulden en 1\ cent kostte, weten we dat de begeleiders met een rijtuig terug gingen naar Meppel. De terugreis over de Zuiderzee werd vertraagd door tegenwind; in Meppel, Zwartsluis en op Schokland moest enkele dagen gewacht worden in verband met tegenwind. Hoorn 1825 Nota van gedana uitgaven tot vervoer van eenhonderd twee S tagtig weeskinderen van Hoorn naar Veenhuizen Provincie Drenthe. Van 16 tot 28 Septr Twee schepen gehuurd van Hoorn naar Meppel106.- brood, bier kaas t stroo uit het bedelaars gest- 111.90 levensmiddelen aan boord voor 8 personen als oppass's- 16.- versch water, tonnen kranen potten kaarsen- 6.- verteer i verblijfkosten te Meppel- 20.72H schuitvragt van Meppel naar Veenhuizen- 42.- verteer t verbijfkosten tusschen Meppel Veenh- 16.50 8 personen van Veenhuizen naar Meppel per rijtuig- 15.80 vertering op doorgaande reis naar Meppel- 6.50 3 etmalen verblijf te Meppel voor 8 pers. door tegenwind....- 20.- 2 Swartsluis - 8. - 2 Schokland - 8. - levensmiddelen aan boord voor dezelve- 8.65 daggelden voor 8 personen als oppassers gedurend 12 etmalen- 96.- Totaal f 482.07H De kosten voor het transport van Hoorn naar Veenhuizen bedroegen f482,07H. De tocht over de Zuiderzee. De reis van een groepje kinderen uit Amsterdam wordt door M.C. Rudolfs in zijn boek "De wees van Amsterdam" alsvolgt beschreven. Eindelijk waren ze in de ZuiderzeeDe wind die tot een bries aanwakkerdewas ongunstig zoodat er moest gela veerd worden. Daarom en ook omdat het reeds donker werd, beval de schipper den kinderen in de roef te gaan. Het deurtje der roef werd dicht gedaan, zoodat het in de kleine ruimte, waar het bovendien bijna niet uit te hou den was van de teerluchtdie zeilen en touwwerk verspreiddenzeer benauwd was. Dat werd niet beter,

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 20