De Weledele Vrouwe van Burghorn 14 m Dirk Adrszn. Valkkoog schreef in de kroniek van de Zijpe het volgende rijmpje; "Anno 1560 is bedijkt 't land van Burghoren "Anno 1568 is daar het eerste kind geboren" De droogmaking verliep vlot, in polder Burghorn een feit. 1563 was de In een van de kerkeraadsboeken van de Hervormde Gemeente Schagen las ik dat in 1657 als lidmaat der gemeente was bevestigd de Weled. Vrouwe Anna van Zevender van Kenenburg, Vrouwe van Burghorn. Dat lezende, vroeg ik mij af wie was deze jonge vrouw met die nogal uitheemse naam, en hoe kwam zij aan die titel. In het werk van Dek, over de genealogie van de Graven van Holland zijn ook de heren van Schagen uit het geslacht van Beieren opgenomen. Daaruit bleek mij het volgende; Anna van Zevender van Kenenburg werd op 16-7-1636 geboren en stierf op 4-1-1716. Zij was een dochter van Jacob Frederik van Zevender van Kenenburg en Beatrix van Beieren van Schagen. Zij huwde 25-3-1655 Johan Francois van Beieren van Schagen, die o.a. kolonel was en ook opperdijkgraaf van Putten. Met betrekking tot haar titel werd in het repertorium, samen gesteld door Mr. Martinus Gousset, Leen en Registerkamer van Holland, inv. nr. 399 vermeld dat Maximiliaan (van Habsburgen Maria (van Bourgondië) op 15-8-1480 aan Willem van Schagen "verkopen en geven ten vrijen eijgen de tienden van den nieuwen bedijkten lande van Burghoorn gelegen bij Schagen met 105 geersen lands gelegen in den selven lande van Burghoorn die hij in erfleen placht te houden". Aldus is Burghorn van leen tot bezit geworden. Als bezit van de heren van Schagen is het dan een kwestie ven vererving of legatering binnen de familie geworden welke aan Anna Van Zevender van Kenenburg het recht verschaft heeft zich Vrouwe van Burghorn te noemen. Zij heeft in de beginjaren van haar huwelijk bepaald veel op het slot in Schagen vertoefd bij haar schoon ouders. Aangezien haar schoonvader, Willem van Beieren, in financiële moeilijkheden verkeerde en het bezit in 1658 moest worden verkocht, zal er met het familiebezit wel het een en ander geschoven zijn, vandaar haar titel. Jac Slot Dek. A.U.E. Genealogie der graven van Holland; 4e verb. druk Zaltbommel, 1969. Wapen v. d. Hol! graven uit het Beiersche Huis. In la nr en

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 16