22 Een geestelijke verlaet het sterfbed ven een jongen. Litho ven P. Blommers. Cornelis Meurs Cornelis (of Pieter) geb. Schagen 23.9.1813, zoon van Klaas Meurs, geb. Twisk 27.1.1792, schippersknecht en Maartje den Adel, geb. Nieuwe Niedorp 13.7.1788, gehuwd Schagen 14.5.1812 werd op 26.5.1833 in Frederiksoord ingeschreven onder stamb. nr. 103. Hij woonde daar bij de kolonist Johannis Smal in huis nr. 76, kolonie 3, wijk 3. Op 31 augustus van dat jaar schreef hij een brief aan burgemeester A. Denijs waarin hij toestemming vroeg om nog voor de winter met verlof naar Schagen te mogen komen "Om mijne broertje en mij familie te zien"Verder schrijft hij: "Ik hoop dat de Groote God UE kinderen nooit in zoo een spoor zal treden als ik getreden heeft, daar ik wel slegt geweest zijn. Dat is waar maar bij God is vergevingdus hoop ik dat bij u ook vergeving plaas zal zijn". Het verzoek wordt aldus afgewezen: "Regenten hebben gemeend het verlof ten minste nog een jaar uittestellen daar C. Meurs pas in de Colonie is". Nog geen jaar later op 7.1.1834 overleed Cornelis in de kolonie. In de papieren staat dat hij "zwak en zieke lijk" was. Jtfa iLi&vï ai N.B. Het is niet duidelijk of het Cornelis of Pieter betreft. Ook in Frederiks oord wist men het niet pre cies. Op de j eer li jkse re kening een de gemeente Schagen steet "Cornelis of Pieter". Volgens de geboor- teacte werd op 23.9.1813 een Pieter Meurs geboren. Moge lijk kreeg hij de roepnaam Cornel is. i*TT .i De Ommerschans In 1820 adviseerde een staatscommissie waarvan Van den Bosch deel uitmaakte een contract met de Maatschappij van Weldadigheid af te sluiten voor de kolonisatie van 1000 tot 1200 bedelaars. Hiervoor werd aan de Ommer- schans een nieuw gebouw in gebruik genomen. Het werd een gigantisch gesticht met een vierkante plattegrond en vleugels van ruim 100 meter. Er waren dertig zalen, met in elke zaal hangmatten voor veertig personen. Het gehele complex was omgeven met een gracht j en op de hoeken waren veldwachtersposten aangebracht. De gedetineerden werkten op de twintig boerderijen rond om de inrichting. Om ontsnappen te voorkomen werden zij tijdens de werkzaamheden bewaakt door een detachement van 25 militairen.

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 24