15 De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten is als volgt In het distrikt Schagen, dat 4262 kiezers telt, worden op 14 mei 2651 stemmen uit gebracht Kaan krijgt 1764 stemmen, Waller 1534. Foreest weet 1107 stemmen te vergaren. De opkomst is als gewoonlijk niet hoog. Erg verbazend is dat overigens niet. Er waren nog niet zo véél kiesgerechtigden, maar ze moesten wel érg vaak stemmen. Van de 335 kiezers in de stad Schagen zijn er 229 ter stembus gegaan. [SC, 16 mei 1889] De liberalen hebben na deze verkiezingen in de Provinciale Staten van Noord-Holland 26 zetels, de anti-liberalen krijgen er slechts 4. In de rest van het land liggen de ver houdingen vaak anders. In totaal hebben de liberalen 125 zetels, terwijl de anti-libera len er 122 hebben. [SC, 19 mei 1889] De uitslag is echter nog voorlopig, omdat er in verschillende distrikten op 28 mei herstemmingen plaats zullen vinden. Bij de definitieve uitslag krijgen de liberalen er in totaal 19 zetels bij (in Noord-Holland 3) en de anti-liberalen krijgen 5 zetels erbij (in Noord-Holland 1). [SC, 2 juni 1889] De Provinciale Staten zijn dus niet 'om'. 'De uitslag is anders geweest,' merkt A.W. Bronsveld in zijn krant op, 'de Eerste Kamer kan er zelfs moed aan ontleenen. Men zou bijna gaan gelooven, dat er bij vele protestanten afkeer begint te komen van het samengaan met Rome, en van het ondersteunen der doleerenden. Toch zijn nog velen verblind genoeg, om in Dr Schaepman een vriend der vrijheid, in de H.H. Lohman c.s. vrienden van het protestantisme te zien. We zullen nog een zwaren strijd te voe ren hebben, voordat de macht van dit schrikkelijk verbond zal zijn verbroken.' [SC, 6 juni 1889] Na de verkiezingsstrijd gaat de aandacht van de Schager Courant vooral uit naar het voorstel tot herziening van de wet op het lager onderwijs, maar ook alle andere lande lijke politieke kwesties komen aan bod. Helaas gebeurt dat meestal in de nieuwe ru briek Uit de Pers die vanaf begin maart bestaat en waarin citaten uit de landelijke, vooral liberale, pers worden opgenomen. Hierdoor neemt het toch al geringe aantal redaktionele kommentaren op allerlei problemen af. De herziening van de wet op het lager onderwijs geeft aanleiding tot een ongebruike lijk lang redaktioneel artikel (waarin duidelijk wordt afgeweken van het standpunt van het bestuur van de Liberale Unie): Het onderwijs slechter en duurder. De redaktie merkt op dat de liberalen weliswaar jarenlang de staatsrechtelijke gelijk heid van de openbare en bijzondere school hebben betwist, maar tegelijkertijd de poli tieke opvoeding van het volk hebben verwaarloosd. De liberale kamerleden waren hoogstens te bewegen om in een onderonsje hun politieke denkbeelden bloot te leg gen. De lokale liberale krantjes waren te neutraal en de grote liberale kranten waren zo aristokratisch, dat het volk ze niet kon lezen. Ondertussen verspreidden Schaep man en Kuyper hun denkbeelden onder het volk, terwijl de kerkelijk getinte blaadjes 'den volkstoon' aansloegen. Zo kon in de Tweede Kamer een meerderheid van de vij anden der openbare school ontstaan. De schoolstrijd zal door deze wet zeker niet zijn afgelopen en het onderwijs in het al gemeen wordt erdoor benadeeld. 'Het is of men slecht openbaar en slecht bijzonder onderwijs wil.' Na een uitvoerige behandeling van de wetsartikelen konstateert de redaktie: 'Alles samenvattende komen wij tot de conclusie, dat geen liberaal aan deze wet zijne stem mag geven, tenzij zij zoo worde gewijzigd, dat niet minder onderwij zers worden geeischt dan bij het thans bestaande art. 24, dat voor een grooter aantal onderwijzers rijks subsidie worde verleend dan voor het minimum aantal bij het nieuwe art. 24 bepaald, dat het rijkstoezicht worde versterkt, dat de subsidien aan de inrichtingen tot opleiding van onderwijzers slechts worden verstrekt onder voorwaar den bij de wet te bepalen, dat de regeling der lesuren der vacantiën en het vaststellen van het leerplan voor zooverre een en ander het onderwijs in de vakken van het lager onderwijs betreft, ook voor de bijzondere scholen geschiede onder het toezicht van den districts-schoolopziener.' [SC, 3 mei 1889] De Liberale Unie zal op 18 mei te Amsterdam een algemene vergadering houden, waar gesproken zal worden over een pre-advies van het bestuur over het ontwerp tot gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs.

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 17