13 Dr Bronsveld schrijft in zijn krant Stemmen voor waarheid en vrede dat het ridderlij- ker zou zijn als het kabinet eerst zou afwachten hoe de Eerste Kamer bijvoorbeeld zou reageren op een door de regering ingediend en door de Tweede Kamer goedgekeurd ontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs, want 'indien zulk een ont werp getuigde van het streven recht te doen, dan moest men de moed toonen, om daarmee te verschijnen ook voor eene vergadering van politieke tegenstanders.' Het plan om zich te bevrijden van de kontrole door de Eerste Kamer lijkt niet loyaal en laat te veel ruimte voor verdenkingen 'die Christen-staatslieden niet tot eer kunnen strekken.' Bronsveld vraagt zich af hoe lang het verbond tussen de antirevolutionairen en de ka tholieken nog stand zal kunnen houden, aangezien de onenigheid tussen hen op het punt van de persoonlijke dienstplicht al duidelijk naar voren komt: het is de vraag of de gemeenschappelijke haat tegen de liberalen groot genoeg is. De kans dat een nieu we verkiezing geen meerderheidspositie meer oplevert is groot. Het is daarom niet juist als de Eerste Kamer 'voor zulk een pas gevormde, licht oplosbare meerderheid' moet wijken. Bronsveld hoopt dat de Provinciale Staten zich fel zullen verzetten te gen een streven dat voor de vrijheid van het volk 'allergevaarlijkst' is, om te voorko men dat het vrije protestante Nederland voortaan eerst moet vragen naar het goeddun ken van de kerk van Rome in vragen van algemeen belang. [SC, 7 maart 1889] De verkiezing van leden van de Provinciale Staten zal in mei plaats vinden. Het wordt dus tijd om met de kandidaatstelling te beginnen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Schagen vergadert hier over op 7 april in Schagen. Bij deze kiesvereniging zijn de afdelingen Anna Paulow- na, Koedijk, Petten, Zijpe, Winkel, Langedijk en Schagen aangesloten. Vier van de vijf aangemelde kandidaten worden als onvervalste liberalen gezien. Er bestaan be zwaren tegen het zittende statenlid Jhr Mr D. van Foreest uit Anna Paulowna, van wie bekend is dat hij de liberale beginselen niet is toegedaan. Foreest wordt voorgesteld door de Liberale Kiesvereeniging Schagen, die het verwij deren van 'zulk een voortreffelijk persoon' niet nodig vindt. Het gaat tenslotte om de behartiging van de provinciale belangen. Zij voelen zich in deze mening gesteund door de grote liberale kranten, die de nieuwe provinciale kiestabel bestreden, omdat (a) daardoor de provinciale districten uit elkaar gerukt zouden worden, waardoor de be hartiging der provinciale belangen zo goed als onmogelijk werd en (b) in de Provin ciale Staten leden zitten, die, 'ofschoon nu juist niet in de politiek de meening toege daan zijn van hen, die hen verkozen hebben, daar toch hunne plaats waardig innemen ten opzichte van de behartiging der prov. belangen.' Het zou verstandig zijn om Foreest kandidaat te stellen, want dan kunnen de liberalen met recht zeggen dat men in een liberaal distrikt de personen handhaaft die goed zijn. Geestverwanten in be dreigde distrikten kunnen dan aandringen bij de tegenpartij op het behoud van de libe rale kandidaten, omdat zij goed zijn. Met het oog op de solidariteit der liberale partij moet een offer gebracht worden in dienst van de hele partij; er is bovendien geen re den om Foreest, die als konservatief dichter bij de liberale dan bij de tegenpartij staat, niet te handhaven, want 'wat is er dan toch zooveel veranderd bij eenige jaren gele den? Immers tot tweemaal toe is de heer Foreest door de liberalen zonder tegencandi- daat gekozen? Waarom nu dan niet?' De andere liberale kiesverenigingen vinden het kandidaat stellen van een anti-liberaal, die niet bereid is te verklaren dat hij niet tot de antirevolutionaire partij behoort, de doodsteek voor de kiesvereniging. Juist bij de komende verkiezingen moet het libera le beginsel voorop staan, aangezien het in Noord-Holland zelfs nog wel op één stem kan aankomen. Daarbij komt dat er, vergeleken met enige jaren terug, natuurlijk heel wat veranderd is: 'Is er dan geen coalitie? Dat Monsterverbond? Thans is de liberale partij juist gedwongen een ander standpunt in te nemen voor eenige jaren. De coalitie heeft immers de liberale partij ten doode gedoemd?' [SC, 11 april 1889] Na stem ming en herstemming worden A.J. Kaan uit Wieringerwaard en Th J. Waller uit An na Paulowna kandidaat gesteld. [SC, 21 en 28 april 1889]

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 15