L A L u L De Schager Courant 1887-1891 Deel 3: 1889 Jan Eichhorn en Marjorie Pigge In 1889 wordt er in de Schager Courant weer veel aandacht aan verkie zingen besteed: in mei vinden de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten plaats. Dit zijn belangrijke verkiezingen, omdat de Eerste Kamer door de leden van de Provinciale Staten wordt gekozen. De strijd in mei wordt gezien als de voortzetting van de strijd in maart van het vorige jaar. De liberalen weten dat de konfessionele koalitie nu nog wordt afgeremd, omdat ze niet met de nog steeds overwegend liberale Eerste Kamer in konflikt wil komen. Aan de andere kant zijn de liberalen ook bevreesd voor wat er kan gebeuren als zo'n konflikt ontstaat. Bij de kandidaatstelling wordt er meer dan vroeger gelet op het liberale gehalte van de kandidaten. Hierover ontstaan de nodige strubbelingen. Mede in verband met deze verkiezingen houden liberale Tweede Kamerleden veel spreekbeurten in de regio, waarin niet mis te verstane kritiek op het kabinet Mackay wordt geleverd. Het hele land raakt in rep en roer als het kabinet door verandering van de provinciale kiestabel tot de 'omzet ting' van de Eerste Kamer wil komen. De protesten zijn zo hevig dat het kabinet van dit plan af moet zien. De konfessionele koalitiepartners ge ven veel aanleiding tot klachten van de kant der liberalen. 10 En dat is juist de grootste ramp voor het Vaderland. Niet, dat de liberale partij niet aan het roer is, maar dat door partijvorming op onbruikbare grondslagen een gezonde partijvorming, de aaneensluiting van gelijkgezinden op politiek terrein belet wordt.' W. van der Kaay Schagen, 17 februari 1889 Het liberale Tweede Kamerlid Mr W. Van der Kaay verwacht niet veel van het kabi net, zoals blijkt tijdens zijn lezing voor de Vrijzinnige Kiesvereenigng in Wieringer- waard op 15 januari over Wenschen en verwachtingen op het punt der belastingen: Wat er te wenschen viel? Zeer veel. - Wat te verwachten? Vooreerst bitter weinig en daaronder niet veel goeds.'

Kakelepost - Schagen | 1991 | | pagina 12