24 Nieuwenhuis niet met stemmen van antirevolutionairen tot lid van de Twee de Kamer is gekozen. Hij versloeg de antirevolutionaire tegenkandidaat in zijn district. Om deze keuze voor de antirevolutionairen wat te verzachten stelt De Standaard: 'Hoe kan men nu zoo tegen republikeinen zijn. 01- denbarneveld, Hugo de Groot en Jan de Wit waren toch ook republikei nen...' De redaktie van de Schager Courant merkt daar over op: 'Tijdens de republiek, zeer zeker. Zou De Standaard verlangen dat deze staatsmannen koningsgezind waren in een land dat geen koninkrijk was?' [SC, 5 april 1888] In Kroniek van het jaar geeft de redaktie van de Schager Courant een terug blik op 1888. Door het aannemen van de grondwet is er in 1888 een nieuwe politieke situatie ontstaan. Het aantal kiezers is vermeerderd en de Tweede Kamer is uitgebreid tot honderd leden. Door deze situatie is het moeilijk de laatste verkiezingsuitslag te vergelijken met de vorige, die onder geheel an dere omstandigheden plaats vond. De politieke strijd is heftig geweest, waar op zich natuurlijk niets tegen is, maar juist in dit geval was het optreden van het monsterverbond 'hoogst onverkwikkelijk' en 'diep onzedelijk'. Waar de gereformeerden vroeger nog in hun vaandel schreven Liever Turksch dan Paapsch en onder de leuze Geen pays (of vrede) met Rome ten strijde trok ken hebben ze nu met de katholieken een koalitie gesloten, alleen met het doel het liberalisme te bestrijden. Om dat doel te bereiken 'was geen poging te zwaar, geen middel te laag, geen beschuldiging te leugenachtig.' In 1892 zullen de kiezers zich wel bedenken nog eens zo te stemmen als in 1888, want er staan 'met onze koloniën, ons openbaar onderwijs, onze verhouding tusschen kerk en staat enz. enz. vreemde dingen te gebeuren.' Keuchenius wordt als hoofdschuldige gekenmerkt, want 'hij stuurt langzaam maar zeker in een richting die onzes bedenkens moet uitlopen op de schending, zoo niet op den ondergang der dierbaarste volksvrijheden.' De kamerverkiezingen zijn een donkere bladzijde van het jaar 1888. Een lichtpunt is de 'onverdeel de liefde van het Nederlandse volk voor het huis van Oranje'. De redaktie neemt het de socialisten dan ook erg kwalijk dat zij de bestaande regerings vorm omver willen werpen en eindigt het artikel met het uitspreken van de hoop dat 1889 geen vruchtbare bodem is voor het 'socialisme en anarchis me en nihilisme, en hoe dat onkruid verder heeten moge.' [SC, 30 december 1888] Wordt vervolgd. Domela Nieuwenhuis' entree in de Tweede Kamer 1888. J. Holswilder in Uilenspiegel

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 26