De Schager Courant 1887-1891 Deel 2: 1888 Jan Eichhorn en Marjorie Pigge W. van der Kaay Alkmaar, 17 februari 1888 In maart 1888 worden de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden. De voorbereidingen zijn in de gehele regio in volle gang. Dat blijkt onder andere uit de oprichting van veel, vooral liberale kiesverenigingen. Op 10 februari wordt in Dirkshorn een vergadering van kiezers gehouden, waarbij de heer A.W. van Kluijve, predikant te Schagen, Is uitgenodigd een verhaal te houden. Van Kluijve wijst 'de aanwezigen in kernachtige heldere taal op den strijd welke de kiezers in het district Alkmaar wacht, en de wenschelijkheld van aaneensluiting der liberale kiezers In dien strijd, door oprichting eener kies- vereeniging'. De vereniging wordt daarna direkt opgericht. Vaak worden met sukses pogingen ondernomen om meerdere plaatselijke kiesverenigingen samen te voegen In één centrale kiesvereniging. Afgevaardigden van de plaatselijke verenigin gen hebben zitting in het bestuur van zo'n centrale kiesvereni ging. [Schager Courant (verder geciteerd als SC), 12 februari 1888] Prominente liberalen worden regelmatig uitgenodigd spreekbeurten te hou den tijdens bijeenkomsten van de kiesverenigingen. Eind januari vindt er een dergelijke bijeenkomst plaats te Barsingerhorn, waarbij het liberale Tweede Kamerlid B.H. Heldt is uitgenodigd het een en ander te zeggen. Heldt spreekt over de grondwet van 1848 en de wijzigingen en verbeterin gen die daarin zijn aangebracht in 1887. De spreker legt daarbij tevens de nadruk op de verplichtingen die de kiezers hebben om er voor te zorgen 'dat in de nieuwe kamer eene vooruitstrevende liberale partij regeeringspartij worde.' [SC, 29 januari 1888] Heldt spreekt begin februari in Schagen over hetzelfde onderwerp, maar er komen dan ook andere onderwerpen aan de orde, zoals de troonsopvolging, de instelling van de administratieve recht bank, de uitbreiding van het kiesrecht en de ruimere bepaling omtrent de de fensie. Heldt besluit dan weer door zijn gehoor te wijzen op de 'getrouwe vervulling hunner kiezersplichten', waarmee hij wil zeggen dat zij liberaal moeten gaan stemmen. [SC, 2 februari 1888] 22 'Op politiek gebied is Gods woord een ijdele klank en geeft het volk geen antwoord op de kwestieën in zake: belasting, defensie, enz.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 24