Gelezen en bekeken noten bij deel 1 19 1 P.J. Oud en J. Bosmans, Honderd jaren. Een eeuw van staatkundige vormgeving in Nederland 1840-1940. Assen 1982, p. 128-139 en W.J. van Weideren Rengers, Schets eener parlementaire geschiedenis van Nederland. Deel I. 1849-1891. Den Haag 1948. 2 Staatsblad 1889 no. 175. Wet van 8 december 1889, tot gedeeltelijke herziening der wet van 17 augustus 1878 (Staatsblad no. 127), tot rege ling van het lager onderwijs. 3 De Savornin Lohman schrijft in 1889 de brochure Pacificatie. In 1905 komt hij hierop terug met de brochure De schoolstrijd heropend (Wa- geningen, 1905). Abraham Kuyper verkondigt al direkt na de aanname van het wetsontwerp Mackay: 'Moge dit ontwerp het begin zijn van het einde; edoch van het einde, niet van zijn bestuur, maar van de school strijd' (citaat Oud, p. 144). 4 Deze grief is niet onterecht. De rubriek Binnenlandsch Nieuws bericht enkele maanden later over 'verscheidene jongelieden' die zich hebben aangemeld bij de gemeente Schagen om te worden ingeschreven in de kiezerslijst, maar daarvoor volgens de gemeente niet in aanmerking kun nen komen, omdat zij, hoewel zij goed betalen voor de vertrekken die zij bij hun ouders bewonen, geen huurkontrakt kunnen overleggen en dus volgens de nieuwe kieswet ook niet tot de kiezers gerekend kun nen worden: 'Onder die personen zijn candidaat-notarissen, boekhou ders, een redacteur van een plaatselijk blad, dus lieden, van wien men mocht verwachten dat zij met oordeel des onderscheids zouden te werk gaan, maar de letter der wet sluit hen uit en dus heeft de herziening der kieswet voor hen niet anders opgeleverd dan de zalige wetenschap, dat hun barbier en schoenlapper -nog niet eens schoenmaker- wèl, doch dat zij zelf niet waardig zijn over de belangen van land en stad een woordje meê te praten.' Schager Courant, 15 januari 1888 Herdruk Kadastrale Atlas van 1832 In navolging van andere provincies is er nu ook in Noord-Holland een Stichting Kadastrale Atlas opgericht. Doelstelling van deze Stichting is de publicatie, per gemeente, van de kadastrale minuutplans en de bijbehorende lijsten van per celen en eigenaren. In deze laatsgenoemde Ooi spronkelijke Aanwijzende Tafels (OAT's) staat een schat aan gegevens voor zowel lokaal- historisch als genealogisch onderzoek: naam, beroep en woonplaats van de eigenaar of vrucht gebruiker, de soort bebouwing, de oppervlakte, de klassering en de belastbare opbrengst.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 21