17 Deze anonieme oproep weerhoudt het bestuur der Centrale Kiesvereeni ging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar er niet van de kiezers te adviseren op mr A. Levy te stemmen als opvolger van de overleden afgevaardigde De Bruyn Kops. Na de uitbreiding van het kiesrecht zullen twee richtingen tegenover elkaar staan: de liberale partij tegenover de partij die terug wil naar het verle den. Kerkelijken 'erkennen een gezag buiten de staat, dat zij meenen te moeten gebruiken om de maatschappij terug te duwen op verlaten banen.' Levy is een goede kandidaat want hij wil bij het streven naar vooruitgang en ontwikkeling rekening houden met de volksaard en geschiedenis. Hij ziet in goed, algemeen verbreid neutraal onderwijs staatsplicht en volksbelang. De kandidatuur van Levy wordt door de Schager Courant hartelijk ondersteund. De redaktie meent dan ook 'onze lezers welgevallig te zijn met hen wat nader bekend te maken met den man, die hoogstwaarschijnlijk tot onzen afgevaar digden zal worden gekozen' en geeft vervolgens een levensbeschrijving van Levy. [SC, 23 oktober 1887] De katholieken en de antirevolutionairen steunen de konservatieve Jhr C. Hartsen. Deze wordt kandidaat gesteld door de Algemeene Kiesvereeniging voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Alkmaar. Het lijkt deze kiesvereniging nuttig dat het distrikt Alkmaar getuigenis kan geven 'van ge hechtheid aan die beginselen van gematigdheid en vrijheidszin, van welke het conservatisme zich steeds doordrongen toonde. Zegevierde thans die richting bij de stembus, dan zou dat als een gunstig voorteeken mogen wor den gewaardeerd voor de volkskeuze, welke later door een veel talrijker kie zerscorps, moet geschieden.' De RK Centrale Kiesvereeniging Hoofdkies district Alkmaar stelt Hartsen ook kandidaat, want 'hij is een practisch koop man, van nabij bekend met de belangen van landbouw, handel- en nijver heid. Als specialist in Indische zaken, 's lands financiën en belasting-stelsel, is hij een degelijk staatsman, die rechtsgelijkheid en daardoor liefde tot het vaderland bij allen zal bevorderen.' [SC, 23 oktober 1887] In Schagen blijken op 25 oktober van de 176 kiesgerechtigden 111 ter stembus te zijn gekomen (dit zijn er 20 méér dan op 1 september). [SC, 27 oktober 1887] De Amsterdamsche Kroniek voegt daar verheugd aan toe dat 'een onzer eminentste stadsgenooten, de heer Mr Levy' gekozen is tot lid van de Twee de Kamer. Hij kreeg 1306 van de 2313 uitgebrachte geldige stemmen, terwijl zijn tegenkandidaat Hartsen 988 stemmen verwierf. De opkomst bij deze ver kiezing ligt weliswaar iets hoger dan bij de verkiezing op 1 september, toen er van de 4166 kiesgerechtigden 1798 personen gingen stemmen, maar is toch buitengewoon laag. [SC, 30 oktober 1887] De Amsterdamsche Kro niek klaagt dan ook terecht over de slechte opkomst bij verkiezingen, die 'dusver gewoonlijk beneden het middelmatige' was en dat 'duizenden bij duizenden kiezers, ook al stonden de gewichtigsten quaestiën op het spel, het invullen van hun biljet en den gang ermee naar de stembus nog te veel moeite [schenen] te vinden'. [SC, 20 november 1887] De schrijver vraagt zich af of het niet is 'of Europa's schoot zich reeds wringt en kromt onder de barensweeën der groote dingen die aanstaande zijn, en die 1888 ons wel licht reeds zal te aanschouwen geven?' Hiermee worden bedoeld de grond wetswijziging, een nieuwe kieswet, een nieuw kiezerscorps en een nieuwe Kamer, die 'dan toch éénige hoop geeft dat er nu voorgoed gebroken zal worden met menige sleur en velerlei verouderde traditiën, dat er een open oog zal komen voor de vele volksbelangen die dringend voorziening behoe ven,°en vooral dat er 'afstand zal worden gedaan van al wat naar onrecht, willekeur, partijdigheid en bevoorrechting zweemt.' Van de kiezers hangt het af 'of de langdurige, ingespannen arbeid door Regeering en Volksvertegen woordiging aan deze revisie der Grondwet besteed, alweer grootendeels tot onvruchtbaarheid zal zijn veroordeeld.' [SC, 18 december 1887]

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 19