1887 De liberalen ontplooien in de eerste helft van 1887 geen akti- viteiten die de Schager Courant de moeite van het vermelden waard vindt. Het gehele najaar van 1887 staat echter in het te ken van verkiezingen. Hieraan wordt door de krant veel aan dacht besteed. Op 1 september zijn er Tweede Kamerverkie zingen. De te kiezen Tweede Kamer heeft als enige taak een oordeel uit te spreken over de grondwetsherziening die door de zittende Kamer is voorbereid en heeft derhalve een be perkte zittingsduur. Op 25 oktober moet de opvolger van de overleden afgevaardigde De Bruyn Kops worden gekozen. Bo vendien zullen er in maart 1888 weer verkiezingen voor de Tweede Kamer plaatsvinden. 16 In augustus roept het bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Alkmaar de kiezers op te stemmen op mr W. van der Kaay en mr J.L. de Bruyn Kops, want als de liberale partij niet sterk en machtig uit de verkiezingen te voorschijn komt, dan loopt de grondwetswijziging en dus ook de uitbreiding van het kiesrecht ernstig gevaar. Door de censusverla ging en de toekenning van rechten aan huurders van gedeelten van perce len zullen in de toekomst slechts weinigen van het kiesrecht zullen worden uitgesloten. Een ernstige grief van de liberalen is echter dat de 'zoogenaam de capaciteiten', personen die op grond van hun ontwikkeling en kennis ze ker voor het kiesrecht in aanmerking zouden komen, toch geen stemrecht krijgen.4 Als gevolg van de grondwetswijziging kan misschien de band der machte loosheid worden doorbroken en zal er een einde komen aan de non-possu- mus-politiek. De nieuwe kiezers zullen andere denkbeelden en misschien ook wel andere belangen naar voren brengen. Gezien de beperkte taak en de beperkte zittingsduur van de nieuwe Kamer is de kans groot, dat de ver kiezing 'niet die belangstelling en die aandacht trekt, die zij, om haar gewicht voor de toekomst, zoo zeer verdient'. [SC, 28 augustus 1887] Deze vrees is terecht: slechts 1798 van de 4166 kiesgerechtigden nemen in het hoofd- kiesdistrikt Alkmaar deel aan de verkiezingen. In het onderkiesdistrikt Scha- gen komen 91 van de 178 kiesgerechtigden ter stembus. De liberale kandi daten zijn beiden gekozen. [SC, 4 september 1887] Bij de eerstvolgende verkiezingen moet in Schagen een man worden geko zen die bekend is met landbouw en veeteelt, vindt 'Uw Dienaar X', de schrij ver van een ingezonden brief. Het is bovendien belangrijk dat hij niet 'zoo verbazend aanzienlijk is dat hij het beneden zijne waardigheid acht zoo nu en dan kennis te maken met hen, wier belangen hij in de eerste plaats verte genwoordigt.' De anonieme schrijver zou het prettig vinden 'zoo godsdienst en staatkunde voor immer van elkaar scheidden; maar helaas, de heersch- zucht der verschillende kerkelijke partijen is zoo groot, dat niets onbeproefd wordt gelaten om de heerschappij over de wereldsche aangelegenheden in handen te krijgen.' Dit is echter niet zijn enige bron van ongenoegen: hij klaagt ook over het overgrote aantal rechtsgeleerden in de Tweede Kamer. Aangezien deze niet in staat blijken te zijn om 'al het kromme recht te maken', dienen er ook ontwikkelde schippers en boeren in de Tweede Kamer zitting te hebben. 'Aan geleerden of redenaars hebben wij allerminst behoefte.' [SC, 13 oktober 1887]

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 18