14 Hoewel de liberalen in 1888 hun meerderheid in de Tweede Kamer verloren, had de Eerste Kamer had nog wel een liberale meerderheid. De verkiezin gen voor de Provinciale Staten in mei 1889 waren daarom voor zowel de libe ralen als de clericalen van groot belang. Het kabinet stelde alles in het werk om een grotere machtsbasis te krijgen door onder andere verandering van de provinciale kiestabel voor te stellen. Dit was belangrijk om de Eerste Ka mer snel van haar liberale meerderheid af te helpen. De protesten hiertegen waren zo groot dat het kabinet van dit voornemen af moest zien. De liberalen legden bij deze verkiezingen extra veel nadruk op de onderschrijving van de verkiezingsprogramma's door de kandidaten, als waarborg voor hun liberale gehalte. Hieraan werd bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1891 ook veel belang gehecht. De liberalen hadden bij het aantreden van het kabinet Mackay in 1888 geen hooggespannen verwachtingen. Dit komt duidelijk tot uiting in de Schager Courant en bij de lokale liberale kiesverenigingen. Kontroversiële punten waren met name de sociale kwestie, de uitbreiding van het kiesrecht, de be lastinghervorming, de subsidiëring van het bijzonder lager onderwijs en de vervangende dienstplicht. De geringe daadkracht van het kabinet schreven de liberalen toe aan het feit dat zowel de katholieke als de antirevolutionaire partij geen politieke partijen waren en dat hun enige bestaansreden de ge deeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs en het dwarszitten van de liberalen was. Al met al waren de liberalen erg ontevreden over het kabinet. Het kabinet Mackay had namelijk, als eerste ministerie onder de nieuwe grondwet, tot taak de lang verwachte hervormingen door te voeren. In deze taak schoot het echter geheel tekort. De konfessionelen staken veel tijd en energie in de totstand koming van de nieuwe schoolwet, maar toen dit doel eenmaal was bereikt brachten ze niet veel meer tot stand. De regering en de meerder heid die haar steunde toonden in alle opzichten een konservatieve regering en een konservatieve meerderheid te zijn. Het is erg jammer dat er zo weinig archieven van eind 19e-eeuwse kiesvere nigingen bewaard zijn gebleven. De Schager Courant blijkt echter een schat aan informatie te bevatten over liberale kiesverenigingen in de Schager re gio. De krant geeft uitgebreide verslagen van lezingen door prominente libe ralen en daarnaast af en toe besluitenlijsten van gewone ledenvergaderin gen. Opvallend is dat de liberale kiesverenigingen in Schagen en omgeving zich minder conciliant opstelden ten opzichte van de gedeeltelijke herzie ning van de wet op het lager onderwijs dan de Liberale Unie. De liberale kies verenigingen in Schagen en omgeving hechtten erg veel belang aan de uit breiding van het kiesrecht. De Schager Courant, Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, be leeft in 1887 de 31e jaargang. 1888 wordt ook de 31e jaargang genoemd, zodat in 1889 de 31e jaargang wordt opgevolgd door de 33e jaargang. Het li berale blad verschijnt twee keer per week en wordt niet alleen in Schagen, maar in de hele regio gelezen. Het blad heeft een behoorlijk verspreidings gebied. Er staan dan ook berichten uit de wijde omgeving in de krant en er wordt veel aandacht besteed aan lokale en regionale liberale politieke aktivi- teiten. De landelijke politiek wordt vooral besproken door liberale Tweede Kamerleden, die regelmatig in Schagen en in de dorpen rond Schagen le zingen houden. Deze voordrachten worden soms vrijwel letterlijk in de krant overgenomen. Begin 1889 verschijnt de rubriek Uit de Pers in de krant. Brandende landelijke politieke kwesties worden in deze rubriek breed uitge meten en van verschillende, maar wel vooral liberale, zijden belicht. In de ru briek Binnenlandsch Nieuws worden o.a. de lotgevallen van Domela Nieu- wenhuis op de voet gevolgd.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 16