De Schager Courant 1887-1891 Deel 1 Jan Eichhorn en Marjorie Pigge 13 Iets meer dan 100 jaar geleden, in 1888, verloren de liberalen de meerder heid in de Tweede Kamer en werd het eerste christelijke koalitiekabinet on der leiding van de antirevolutionair Mackay geformeerd. In dit kabinet, dat regeerde tot 1891, zaten acht ministers: vier antirevolutionairen (Mackay op Binnenlandse Zaken, Keuchenius op Koloniën, Godin de Beaufort op Fi nanciën, Havelaar op Waterstaat, handel en Nijverheid), twee katholieken (Ruys de Beerenbrouck op Justitie, Bergansius op Oorlog) en twee konser- vatieven (Hartsen op Buitenlandse Zaken, Dyserinck op Marine).1 Om na te gaan hoe de lokale liberale reaktie op het kabinet Mackay was, heb ben wij de jaargangen 1887 tot en met 1891 van de Schager Courant door genomen. De resultaten hiervan verschijnen in chronologische volgorde in vier afleveringen. Deel 1 bevat de inleiding en de gebeurtenissen in 1887, deel 2 gaat over het jaar 1888, deel 3 over 1889 en deel 4 behandelt de ja ren 1890 en 1891. De samenwerking tussen katholieken en antirevolutionairen, door de liberale oppositie het Monsterverbond genoemd, is vrij opmerkelijk. Enkele decen nia eerder, in 1853, laaide het antipapisme in Nederland nog hoog op, toen de bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld. De (hervormde) aanhangers van de Aprilbeweging beschouwden Nederland als een protestantse natie en zagen de katholieken nog niet als volwaardige leden van de Nederlandse nationale gemeenschap. De katholieken steunden tot in de jaren zestig de li beralen, maar er ontstond geleidelijk een verwijdering die o.a. werd veroor zaakt door de strijd voor de financiële gelijkstelling van het bijzondere onder wijs aan het openbare onderwijs. De liberalen voelden daar niets voor. De sa menwerking tussen de katholieken en antirevolutonairen leidde in maart 1888 tot een verkiezingsoverwinning: zij behaalden samen 54 van de 100 zetels in de Tweede Kamer. Dit kabinet kwam in 1889 voor het eerst met een wet die subsidie aan bijzondere scholen toestaat.2 Sommigen noemden de ze wet de oplossing voor de schoolstrijd, anderen beschouwden de wet al leen maar als eerste stap op weg naar gelijkstelling van het bijzondere aan het openbare onderwijs.2

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 15