Jaarverslag van de AWN Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland deel 2 (slot) op terrein oude zuurkoolfabriek 9 Overige vondsten en aktiviteiten Schagen i i.oy.'fig Geen opgraving SCHAGEN Historische Vereniging Schagen en om streken heeft na een dit week einde uitgevoerde verkenning aan de Nienwstraat op het terrein waar vroeger de oude zuurkoolfabriek van Deute- kom stond, besloten -om 'ter- plaatse geen 'diepgravender' activiteit te ontplooien. Er werd volgens mevrouw Diederik, de echtgenote van amateur-archeoloog Frans Diederik, niets interessants gevonden. Het gehele afgelo pen weekeinde was de bouw plaats het domein van geluk zoekers, die 'gewapend' met detectors het terrein decime ter voor decimeter afstroop ten. Op het eerste gezicht zou de bodem ter plaatse historisch materiaal kunnen bevatten, omdat de plek behoort tot de oudste van Schagen. Maar de vondsten tot nu toe zijn, be houdens wat munten, teleur stellend. Mogelijk komt dit, doordat hier vroeger de behuizingen waren van de allerarmsten van Schagen. Voordat de zuurkoolfabriek er stond, ging dit deel van Schagen namelijk door voor een 'achterbuurtje'. Er liep midden door het ter rein een slootje, dat later werd dichtgegooid. Het grondstuk van slootkant tot 't Noord heette vroeger 't Eiland. Later verschenen er bedrijfjes in ou de metalen en lompen, totdat de voormalige en thans ge sloopte zuurkoolfabriek van Deutekom het grootste deel van het terrein 'opslokte'. Uit de Schager Courant van 11 april 1989. In het vroege voorjaar werd het voormalige fabrieksterrein tussen het Rapenpad en de Nieuustraat en het Noord opgeruimd. Gelukkig bleef het oude pand waarin de Chinees is gevestigd, voorlopig staan en valt het te hopen dat ook bij de Gemeente Schagen ideeën over waardevolle woningen zullen veranderen en dat dit zeventiende-eeuwse pand behouden zal blijven. Het terrein bleek na ruiming, doorsneden te zijn geweest met sloten, die voor een gedeelte in de negentiende, en in de twintigste eeuw werden toegeworpen. Veel archeologie zat daar niet in. Aan de zijde van het Noord werd gekonstateerd dat er ter plaatse een minstens twee meter dikke ophogingslaag ligt die een gedeelte van de dijk "'t Noord" is geweest. Sporen van behuizing ouder dan de zestiende eeuw konden niet worden gevonden; vlakken maken was door het omwoelen van de grond niet erg zinvol. Wel kon worden vastgesteld dat de huizen vroeger los van elkaar stonden en dat er een slootje tussenin liep. Een gedeelte van een gootje van opeenge stapelde kleine bakstenen was al dat restte. Wat zestiende-eeuwse scherven kompleteren het beeld. Aan de zijde van de Nieuwstraat werd een dik pakket as aangegraven dat uit de Romeinse tijd bleek te stammen. Alle er in voorkomende scherven bleken verbrand, een verschijnsel dat eerder bij het Regiocentrum, enkele honderden meters verder naar het noorden, was vastgesteld, In de vondstenlaag die plaatselijk sterk was verspoeld; er was zelfs een nieuwe laag van as, scherven en (middeleeuwse) klei ontstaan. Vlak in de buurt moet een flink stromend water hebben gelopen in de 12e of 13e eeuw. Eerder werd aan de noordzijde van het Rapenpad al een laag gevonden die flink was verspoeld. In het kleine stukje vondstenlaag dat behouden was, werden nogal wat importscherven gevonden, waaronder versierde Terra Sigillata en Amphoor. Door een groot

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 11