Het onderwerp dat een werkgroep gaat behandelen moet uiteraard enigszins in de sfeer van de belangstelling van de deelnemers liggen. Het is het beste als zij een zekere mate van kennis omtrent het on derwerp en omtrent de zaken die ermee verband houden hebben. Als ze bijvoorbeeld de armenzorg in Schagen willen onderzoeken en beschrij ven is het wenselijk dat zij enige algemene kennis hebben van het begrip armenzorg in het verleden en voorts dat zij enige kennis hebben van de funktie van de kerk en van het wereldlijk bestuur op het gebied van de armenzorg en dat zij weten welke instellingen zich in Schagen met de armenzorg hebben beziggehouden. Zij zullen, als zij deze kennis niet hebben, zich eerst in de literatuur moeten verdiepen en vervolgens in de archivalia die het materiaal voor het onderzoek moeten leveren. Het is raadzaam om na te gaan welke publikaties over het gekozen onderwerp zijn verschenen, om overbodig werk te voorkomen. Bovendien kunnen de deelnemers als zij deze literatuur bestuderen zien hoe vakhistorici het onderwerp hebben onderzocht. De Historische Vereniging zou deelnemers moeten werven voor min of meer uitgewerkte onderzoeksplannen, waarin de probleemstelling, de mogelijke literatuur en de bronnen die kunnen worden onderzocht staan vermeld. Als de deelnemers eenmaal aan het werk zijn komen zij waar schijnlijk zelf nog meer materiaal tegen dat zij kunnen gebruiken voor hun onderzoek. De werkgroepen zouden moeten worden begeleid door iemand die ervaring heeft met het verrichten van historisch onderzoek. Deze begeleid(st)er kan zelf deelnemen aan het onderzoek, maar kan ook uitsluitend als kontaktpersoon funktioneren, die de deelnemers op weg helpt en ze bijstaat als ze problemen tegenkomen. Misschien zijn er leden van de Historische Vereniging die vage plannen hebben, maar niet weten hoe zij die konkreet kunnen uitwerken. Als dat zo is willen wij daar graag bij helpen. Wij hebben zelf ook wel een aan tal ideeën over mogelijke onderwerpen die wij nader uit willen werken tot onderzoeksplannen voor werkgroepen. Wij zijn van plan om, als daar belangstelling voor bestaat en zodra we daar tijd voor hebben, een kursus geven of een handleiding schrijven.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 5