18 SCHAGEN M**- De noordzijde van de Markt. In het huis aangegeven met een kruisje woonden de gezusters Van Cantfoort. De geschiedenis van dit "ongelukshuis" is door Mr. J Belonje beschreven in de "Speelwagen" jrg 8, 1953 pag. 261-269. Hij was er dan ook heel gelukkig mee. De deftige, hard stenenstoep met aristocratisch palen met kettingen deed het wel. Men kende dat ook wel in Leeuwarden, maar die stad was dat ook enige eeuwen een vorstelijke residentie ge weest. In Schagen, toch maar in een uithoek, verwachtte men dat niet. Na het valiesje op de kamer gebracht te hebben, was dit dan het einde van de wereldreis. Zijn grote koffer zou pas later per beurtschipper komen. Hij zou de terugweg, veel geriefelijker nu nooit maken. Het ging toen met de trekschuit naar Harlingen, dan per raderboot naar Enkhuizen en vervolgens per diligence naar Hoorn. Pas in Alkmaar wachtte dan de twintigste eeuw en Schagen had gelukkig een station. Naar nu, alvorens zich op de haverdoppen uit te strekken, schreef hij, als enige zoon, een kort epistel naar het verre, vertrouwde Leeuwarden om de goede overkomst te berichten. Alleen dat moest vanavond nog weg, maar de vernuftige dames hadden hun plan klaar. Niet zo éénvoudig, want hun fraaie huis uit 1800, met geheel een Lodewijk XVI gevel stond op één der donkerste plekken van het die octoberavond toch al donkere Schagen. Nu zult u in 1990 zeggen: "Dat De deftige hardstenen stoep ■met aristocratische palen met kettingen, gefotografeerd in 1978. Luister, onze fraaie, voor— reformatische Sint Christoforus van 1470, verbrand in 1895, toen in het hart van de plaats de blikvanger, zoals iedere historische hoofdkerk is, had de toren, tegen de Westgevel, dus liturgisch op de goede plaats, zoals een "gericht" staande kerk dat hoort te hebben. Zij was lager dan de huidige toren, maar fors en breed en sloot daar de marktplaats tamelijk af. En laat nu achter die toren in die donkere hoek zich de brievenbus

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 20