Lokaal „Ceres" Schagcn. YOOItült ACHTEN, WILLEM VAN ZÜIJLEN, 17 t jaar taan laar worden èoOT op Zosdsg 21 Ostobsr 1888, üm iimiIi 7'/, uur. Eatrw: Ken H«er f l— Ken Dam»0 75. Eser en Dame 1.50. Iedere Dame meer 0.50. H.IJ. LEDEN der Laodbouw-Socieicit »Cérei," b»> Uleu, op rmoou husucr diplom»'*, hall geld Nu afloop lt A L. Zijper Courant, 1888. Deze dames waren Neltta(54), Susanna(48) en Amalia(46) van Cantfort. opkomende provincieplaats. Dan zou men dichten: Als éénmaal aan kanaal en spoor, den stad zal zijn verrezen, zal Schagens roos en Schagens reus, Westfrieslands glorie wezen. Maar zover was het in 1880 nog lang niet. Na enige strijd en met behulp van minister Thorbecke, was de trein gekomen, maar het kanaal zou nog vele Jaren op zich laten wachten. Eerst maar de grachten dicht. Jammer, Ja Jammer, maar wel nodig. Op de grachten komen we nog terug. Daar zou trouwens onze nieuwe meester spoedig kennis mee maken. Nu liep hij daar langs vanaf café Visser tot het vriende- lijke R. K. kerkje. Alleen de Molenstraat had een drie- dubbele bebouwing. De dan volgend, Gedempte gracht was pas, als zodanig, 5 Jaar oud, had dus nog een Jonge bestrating, maar had met haar Hoge— en Lagezijde al de allure van een hoofdstraaten centrum van het uitgaansleven Het uitgaande leven van 1880 had twee polen. Aan de HoogziJ de landbouwsociëteit de "Ceres", waar in de stemmingsvolle voorzaal de renteniers van toen hun kaartje legden onder het genot van een zuinig borreltje en een goedkoop sigaartje, want zuinig was men in die tijd. Daar bestaan nog talrijke anecdotes over. In de achterzaal, met een heel ander karakter was donderdags de botermarkten, enkel keren per Jaar het "Boelhuis". Voor velen een feestdag. Daar vierde dan de afslager Arie van Twuyver zijn triomphen. Wat was het er dan gezellig, want Arie kende zijn klantjes van haver tot gort en wist zo lachsalvo's te ontlokken aan zijn publiek en dat lachte wel, want Arie zou nu onze Schager Toon Hermans zijn geweest. Origineel en adrem. Toen vast gelegd op de band zouden we nu boekdelen kunnen vullen. Ook van uit de zaal van het Noord-Hollands koffiehuis repertoir te over, maar van een ander allooi. Ik schreef daar reeds eerder over. Maar ook de "Roode Leeuw" op de markt had een zaal, met weer een ander publiek. Dat waren toen, een eeuw wel lang, de zalen voor het officiële ver tier. Zo zijn ze er niet meer. Er kwamen anderen, meer en ook groot, maar minder steriotiep. Onze Jonge meester zei dat toen nog niks. Hij liep langs de bescheiden, 18de eeuwse winkeltjes en keek op het briefje, hem gezonden door het schoolhoofd, de heer Slangen met het adres van zijn kosthuis, wat eerder de naam van pernsion verdiende daar het gedreven werd door de deftige dames van Cantfort in wel het statigste huis van het toenmalige Schagen. Ja, deftig, zelfs Belgisch deftig waren de dames, maar zeker niet rijk en daarom hadden ze wel graag de Jonge onderwijzer in de kost, zelf spraken ze van "op kamers" en hij zelf kon moeilijk mooier pand als domicile verwachten.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 19