16 Aan het einde van dit jaar zal het 125 jarig bestaan van de spoorlijn Alkmaar - Den Helder herdacht worden. Regentenstraat waren nog ver te zoeken. De Landbouwstraat wel reeds gepland als onze Bezuiden Hout was toen een sloot, met als reeds entree het Kantongerecht met daar tegenover, avant la lettre, de Landbouwschool, beiden aan smalle voetpaden, dus langs de sloot. Schagen van toen had, en nog, vier uitvals wegen. Uiteraard naar het Noorden naar de zee en de Zijpe, het Noord. Naar het oosten o.a. Barsingerhorn, de Hoep, waar de begraafplaats en de villa "Havanna" van Sjoerd Bauricitius van Loon al liefelijke objecten waren, met de toneelzaal, voor in in het grote huis, waar wij de familie Nobel in gekend hebben, dan naar het Zuiden de Dorpen, zijnde drie terpen, en naar het Westen, naar de Wiel en o. a. StMaarten de Loet. Zoals gezegd Landbouw en Regentenstraat zouden nog 25 jaar op zich laten wachten en het opvullen van de hoeken zou pas geschieden na de beide oorlogen. Neen, Schagen van 1880 was oud. Nergens nog nieuwe buurten, de blikvanger was van ouds de monumentale Sint Christoffel, eenmaal gewijd aan de schutspatroon, de heilige Christoforus, na 1590 protestants en van de nieuwe, struise dekenaats Christoffel nog geen spoor. Het zou nog 5 jaar duren eer het vriendelijke parochie— kerkje vervangen werd. Dan zou de familie d'Outremont, als laatste bezitster van het slot vanuit België mede een bijdrage storten in de aanzienlijke bouwkosten. Dit alles hield, uiteraard, de jonge onderwijzer nog niet bezig. Dat zou later wel het geval worden, als hij zich gestort had in. het openbare leven, het wel en wee van een

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 18