Een wandeling in Schagen in 1880 met een romantisch slot W.MUL-SCHAGEN BONDS-HOTEL Café - Restaurant „DE LANDBOUW 15 t;0 het Station Telephoon Interc. No. 59 Ja, best aardig, zo 1n romance, maar nu kost voor ons historisch blad? Niet bepaald, meer voor wat men vroeger een keukenmeid epistel noemde. Stil maar, deze mini—comedie speelt zich af in het slaperige, donkere Schagen van voor honderd jaar en ze geeft me de gelegenheid u op enige aspecten te wijzen uit die tijd, waarover onze redactie juist zo graag wat gegevens heeft. Want slaperig was Schagen zoals het hele land in het fin-de—siècle. Zaken le ven, vervoer, verkeer, onderwijs, ontspanning, het stond alles op een laag pitje. De lonen wa ren laag en termen als sport, straatvei lichting, hygiëne waren ver te zoeken. Het Nut trachtte met zijn bibliotheek, volksvoor drach ten en wat schuchter zang— en toneelspel enig leven in de brouwerij te brengen. Deze inleiding voer ik op voor de mis- en scène. Want in dat stille, donkere Schagen, geen straatverlichting, betrad mijn vader, het was anno domini 1880, voor het eerst de omgeving, waarin verder tot zijn heengaan in 1931 zijn levensspel zou opvoeren. Het nog nieuwe station, pas 15 jaar oud, stond kaal, nuchter en eenzaam aan de oostelijke buitenkant. Het later fraaie plantsoen, vriendelijk bebouwd, was een vies slootje, waar de vuilniskarren hun inhoud dumpten. Verder van menselijk leven geen enkel spoor. De toen nog prille Stationsweg voerde de eenzame wandelaar van even twintig jaar met een uitgesproken fries accent naar de van ouds bestaande straat, toen ook daar de Hoep geheten, nu Molenstraat waar café Visser, nu de Oude Herbergh geheten, het eerste en enige teken van maatschappelijk leven vertoon de. De kastelein, de heer Visser zou later met vooruitziende blik een groot gedeelte van de stationsweg bouwrijp maken en bebouwen. De afsluiting hiervan werd het hotel "Te Landbeuw" ook als zijn eigendom, met als beheerder, de. heer Mul, zijn schoonzoon. De Landbouw— en

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 17