Muggenburger 4 nederzettingen uitzonderlijk' 10 in de omgeving van Schagen is gevonden. Voor het overige bevonden zich enkele botten in de kuil: een tand van een paard, een kies van een koe, een poot van een schaap en mogelijk eveneens een poot van een geit. Een rib zou van een rund afkomstig kunnen zijn. Uiterst opvallens was, ten slotte, de aanwezigheid van een rechter—achterhoofdsbeen van een mens. Overige botjes zullen door deskundigen moeten worden gedetermineerd op soort; zo bevindt zich ook een rib van een klein zoogdier (hond?) onder de resten. De bovenvulling van het gat bestond uit asresten. In het onderzoek in 1983/84 werd eveneens een kuil aangetroffen waarin alle huisdieren met één bot waren vertegenwoordigd. Zonder al te veel twijfel zal men achter deze vondsten een rituele daad kunnen ontdekken, gezien de kombinatie van vrijwel alle aspekten van het toenmalige dagelijks leven: In de potjes mogelijk graan o.i.d.alle soorten huisdieren die men toen had, een teken van rijkdom/macht (de TS scherf) en een bewijs voor de aanwezigheid Van de mens zelf. Het schedeldeel vertoont langs de schedel naden geen enkele beschadiging en heeft niet langer vergroeid gezeten met de overige delen van het hoofd. Dit is een verschijnsel dat voorkomt bij zeer jonge kinderen, maar ook' weer bij een gedeelte van de hoogbejaarden.Het schedeldeel in kwestie is duidelijk van een volwassene afkomstig en mogelijk dus van een bejaarde.De aanwezigheid in de kuil zou een wens van een lang leven kunnen inhouden. i.oV.'Uq SCHAGEN F. Diederik, voorman van de Archeologi sche werkgroep Schagen, heeft een boek geschreven, dat dit jaar uitkomt, over de ar cheologische vondsten in de Kop van Noord-Holland èn de geschiedenis van dit gebied vanaf duizend jaar voor Christus tot ongeveer het jaar duizend. In archeologisch op zicht nemen de nederzettin gen in de Schager wijk Mug- genburg een zeer belangrijke en uitzonderlijke plaats in, in de beschrijving van de Noord- kop-historie. Diederik: „Nergens anders in de Noordkop verschijnt zo'n duidelijke dorpsstruc tuur als in Muggenburg. Schagen moet in de tweede eeuw na Christus al een heel uitgebreide bewoning hebben gehad. Op het Muggenburg- terreln moeten minimaal, van noord naar zuid, vijf wonin gen hebben gestaan. Nummer vijf is de verbrande woning, die we zo graag nader willen onderzoeken. Dank zij die duidelijke 'dorpgstructuur' kunnen we straks misschien ook meer zeggen over de in terne organisatie van de ge meenschap. Elke bevlomng lijkt zijn eigen specialisme te .hebben-gehadvvariërend van kaasmaken, ijzerproduktie en het vervaardigen van wollen stoffen." Uit de Schager Courant van 3 april 1989. Inheems aardewerk in de laatste weken van het jaar is er een begin gemaakt met de verwerking van de scherven van het inheemse aardewerk; een karwei Waar niet te licht over moet worden gedacht, gezien de enorme hoeveelheden materiaal. Er zijn vakken (4 vierkante meter) waarin een hoeveelheid van meer dan dertig!kilo scherven geen uitzondering is. De herkenbare delen, zoals randen en bodems van potten worden uit de grote massa gehaald en apart bewerkt. Uit ervaringen met eerder gevonden scherven, is een zestal hoofdtypen van randen te onderscheiden, en een viertal soorten bodems. Deze worden vervolgens op type, afwerking en grootte gere gistreerd. Doel van dit alles is na te gaan waar de verschillende types in de onderzoeksput zijn gevonden; of hun gemiddelde voorkomen afwijkt van de inhoud van zogenaamde "gesloten" vondsten, zoals kuilen. Uit vergelijking van dergelijke vondstcomplexen zou uiteindelijk een typologie in de tijd kunnen worden opgesteld. Reconstructie van een Terra Sigillata inktpot uit de tweede eeuw.

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 12