Zeventuig 5 Sint Maarten omstreeks 1820 Aquarel van C. Bock Het is ongeveer elf jaar geleden, dat de toen malige burgemeester van Sint-Maarten, de heer Cattel, bij mij kwam om te vragen of ik eens wilde nagaan of er een officieel stuk bestond, waaruit het bestaan van de gemeente in haar huidige vorm kon worden bewezen. Na nogal wat speurwerk, kon ik de burgemeester met een brief aantonen dat de gemeente Sint— Maarten 500 jaar bestond. In 1978 werd dan ook terecht met de nodige fes tiviteiten dit feit herdacht, wat daarna nogal wat navolging heeft gevonden! Maar terzake. Valkkoog was eertijds het hoofddorp van de Valkkogerkoggewaaronder de bannen Sint— Maarten en Eenigenburg behoorden. In 1478 samen gevoegd tot één rechtsgebied, blijkens een brief uit het archief van het Maria-Magdalena klooster te Amsterdam. De grenzen van de tegen woordige gemeente zijn nog precies dezelfde als in 1478. De brief, die hiervoor werd genoemd, was een merkwaardig stuk. In hoofdzaak ging het over een geschil tussen een zekere Aert Rolland en het klooster over de eigendomsrechten van stukken land in de polder Valkkoog. In dit ge schil besliste een zeventuig. Een zeventuig was de met name in Noord—Holland voorkomende recht bank van 7 buren (gebruikers van omliggend land), die uitspraak deed inzake kwesties betreffende onroerend goed. De uitspraak was voor beide partijen absoluut bindend en werd daarna bekrachtigd met de handtekeningen door schout en schepenen en vervolgens gezegeld. Door die samenvoeging tot één rechtsgebied,

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 7