Een adelijke erfkwestie in Schagen 13 In de kaartencollectie Bodel Nijenhuis van de Universiteitsbibliotheek te Leiden bevindt zich een landmetersrapport van een opmeting van het kasteel van Schagen en de bijbehorende grond, compleet met een viertal kaarten. Dat laatste alleen al is een bijzonderheid, omdat in het verleden kaarten en bijbehorende stukken vaak i. Het i andmeters rapport met op een dusdanige manier gescheiden zijn, dat de de bijbehorende kaarten zijn in de collectie bodei samenhang voorgoed verloren is gegaan. universiteitsbibTTotheek te De tekst van het rapport is geschreven in een Leiden opgenomen onder de zeer regelmatig handschrift en goed te lezen. nrsP311—I N5, met de volg nrs. a, b. ci, c2c3, c4De tot het pakket behorende kaarten laten een c5 duidelijk herkenbare situatie zien: "thuys tot Scagen mit die omliggende landen". De op de kaarten geschreven tekst vertoont de duide lijkheid van het rapport allerminst: tvee van de vier kaarten en dat zijn de kaarten met de meeste tekstwekken de indruk ter plekke, dus in het veld, vervaardigde schetskaarten te zijn en hebben een dienovereenkomstig schrift. Op grond van het landmetersrapport moet het geheel gedateerd worden op 1561. Er is echter één probleem bij deze datering: één van de schetskaarten geeft duidelijk 1547, de andere 1544 of 1547. HET CONFLICT. De inleidende tekst van het rapport noemt met naam en toenaam door wie en op wiens verzoek het rapport is opgesteld. Er blijken twee partijen te zijn: enerzijds"die edele Vrouwe van Scagen als Elisabeth van Bronchorst weduwe wijlen heer Willem van Scaghen als moeder ende momberssche van haren onmondigen soon genaempt heer Jan van Scagen" en anderzijds "Mr Hemrick van Medenblick advocaet voor den hove van Utrecht als executoor vanden testamente van

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 15