12 1895 worden polderhuis en waag met waaginventaris aan de gemeente overgedragen. Vanaf dat moment beschikt de gemeente Schagen weer over een eigen raadhuis, echter met in woning van het polderbestuur. In het koopcon tract staat de bepaling: "Zolang de gemeente eignaresse is van bedoeld perceel en dat per ceel geen andere bestemming dan dat van Raadhuis erlangt, zal het polderbestuur het recht hebben daarin des Zaterdags zijn vergaderingen te houden.Het raadhuis zag er in die dagen uit zoals op bijgaande foto. Het was een oud bepleisterd gebouw dat nodig gerestaureerd moest worden. Op de foto ziet men duidelijk, hoe op verschillende plaatsen de pleisterlaag is afgebikt, volgens de overlevering om te onderzoeken in hoeverre restauratie nog mogelijk was. Men is daar niet toe over gegaan, omdat aan de top metselwerk van latere datum aanwezig bleek te zijn. Men besloot de gevel te vernieuwen. Dit werk werd in handen gegeven van P. Honijk, timmerman aan de Loet. Deze verving de oude gevel door een nieuwe naar eigen ontwerp. Het gebouw werd voor zien van een gevelsteen met het jaartal 1898. Aan het eind van de dertiger jaren kreeg de ge meente behoefte aan een groter en meer aan de toenmalige behoeften aangepast raadhuis.Gemeen te architect P. Rezelman ging aan het werk. In april 1939 maakte hij een ontwerp in de stijl van het functionalisme. Dit ontwerp beviel kennelijk niet, mogelijk was het te modern. In augustus van het zelfde jaar werd een ander, meer klassiek raadhuis door hem ontworpen. De vernieuwingsplannen werden opgeborgen toen WOU uitbrak en bleven in de la tot 1959. In dat jaar werd aan architect C. Keesman, zoon van marktmeester Jan Keesman, opdracht gegeven om een voor Schagen representatief raadhuis te ontwerpen. In 1959 werd het oude raadhuis samen met enkele naastliggende panden gesloopt en werd er begonnen met de bouw. Op 10 maart 1961 vond de officiële opening plaats door de commissaris van de Koningin Dr. M. J. Prinsen. De eerste steen van het nieuwe Gemeentehuis. R. J. M. v. d. Pol Literatuur Bregman, J., Schagen door de eeuwen heen. Burger van Schoorel, D., Chronyk van de gantse Heerlykheid van het Dorp Schagen, Hoorn 1765. Kapitein, A., De overdracht van het Schager polderhuis. De Kakelepost jrg. 4, febr. 1989. Bok, C., De Witte Paal of Jenne, Amsterdam, 1829. West—Frieslands oud en nieuw, jrg. 29, 1961 Idem, jrg. 34, 1967. Schager Courant, Eenmaal was het polderhuis. Ongedateerd knipsel.

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 14