7 ge ot woongemeenschap, verplicht is een aantal malen per jaar een zekere hoeveelheid transport te verzorgen. Uit de archieven blijkt telkens weer dat veel horige pachters zwaar gebukt gaan onder deze wagendiensten. Bij verzaking van de dienstplichtigheid door welke oorzaak dan ook volgt berechting door, of namens, de abt. Meestal volgt een boete, soms verbeurt verklaring van goederen. Ook ander, lichte misdrijven vallen onder de jurisdictie van de abt. Alleen bij zware en halsmisdaden vonnist de graaf zelf, in samenspraak met de abt.- De abdij van Egmond is in de middeleeuwen dus veel meer dan alleen een geloofsgemeenschap. Zij heeft door haar kennis, maar vooral ook door haar grote landbezit grote invloed op de ontwikkeling van Kennemerland en Westfriesland SCHAGEN Vroeg verkavelingspatroon van de omgeving van Schagen. Een belangrijke voorwaarde voor een definitieve vestiging van mensen in een veengebied is, dat de afwatering goed funktioneert of eenvoudig is te verbeteren. Waarschijnlijk is er in de Schagerkogge al heel lang een wijdvertakt stelel van stroompjes en riviertjes aanwezig, waarlangs de inheemse bewoners hun nederzetting en stichten. Dicht bij een beek of rivier wordt de afwatering het best geregeld en er ligt een transportroute voor de deur. Pas in de 10e eeuw brengt men grootschaliger verbeteringen aan in het afwateringssysteem. Naar het zich laat aanzien gebeurt dit het eerst op de plaats waar nu Schagen ligt. Twee riviertjes, die nu luisteren naar de namen Leets en Loet, stromen op een bepaald punt vrij dicht naast elkaar. Op dat punt wordt een verbinding gegraven die het uigangspunt wordt voor de stelselmatige ontgin ning van het terrein ten zuiden daarvan. Na 450 m. wordt een tweede verbinding gemaakt. Het nu gevormde perceel wordt in ongeveer 40 m. brede kavels onderverdeeld. Samen met een aangrenzend stuk land dat waarschijnlijk al eerder beslaat dit geheel een ha.of wel 3 hoeven land. wordt dit areaal naar het land van verkaveld was, oppervlakte van 60 Op dezelfde wijze zuiden toe vergroot met stukken telkens 1 hoeve 20 ha.Op langgerekte percelen gaat men wonen de woonplaatsen waaruit de terpen Deze stelselmatige verkaveling valt het moment waarop de monniken van het klooster van Egmond zeggenschap krijgen over de eerdergenoemde 6 hoeven land in dit gebied. Het is dan ook heel verleidelijk om hun betrokkenheid bij de ontginningen te verondei stellen. De kloosterarchieven zwijgen echter in deze zeer het zijn ontstaan, samen met i.

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 9