6 middelen van bestaan ten geschenke: grondbezit en opbrengsten van grondbezit. In de loop van de jaren breidt dit bezit zich verder uit door schenkingen, maar ook door aankopen. Berekeningen die zich in de kloosterarchieven bevinden, komen op een totaal van ongeveer 3000 morgen, di 2700ha.in de rijkste periode van het klooster, de 12e eeuw. Daarvan is ongeveer 2000 morgen in pacht uitgegeven. De rest wordt in eigen beheer gebruikt rond het klooster en op de diverse uithoven. Het hierbij afgebeelde kaartje geeft de spreiding van de abdij goede ren weer. Naar Nederlandse begrippen hoort de abdij van Egmond, met Aduard (5600 ha.en Rolduc (4000 ha. tot de kleine groep van grote klooster. Vergeleken met buitenlandse kloosters 2. De oude abdij van Egmond is tijdens de Tachtigjarige oorlog verwoest. Een groot deel van het archief is echter tijdig in veiligheid gebracht en bevindt zich in het Algmeen Rijksarchief te 1s—Gravenhage --«r - M*- "r^aiw daar ha. zijn geen is Egmond echter niet zo gropt; oppervlaken van 3000 tot 5000 uitzo nde ring. Uit gegevens over de "villa Egmond", het gebied rond het klooster, weten we dat het merendeel van de bewoners van de abdijgronden naar alle waarschijnlijkheid heeft bestaan uit "horigen", onvrije mensen dus die gebonden waren aan de grond waarop ze woonden en daardoor ook aan de eignaar van die grond. Gerekend naar de omvang van het grondgebied en de arbeidsintensiviteit van een middeleeuwse agrarische gemeenschap moeten het er enkel duizenden zijn geweest. De meesten zijn pachter van een stuk land. Daarnaast zijn zij echter dienstplichtig aan het klooster. Deze dienstplichtigheid kan voor sommigen bestaan uit te verrichten arbeid, maar voor de meesten bestaat zij uit zgn. wagendiensten, d.w.z. dat men, als De abdij van Egmond. Tekening van Cl. van der Heek, 1650. Abdijmuseum Egmond.

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 8