17 vonden. De plek "Bij de oeverbossen" was blijk baar geschikt, en de eerste bewoners waren ge arriveerd. Tot in de kleinste hoekjes werd de uerkput door de "archeologen" geinspecteerd. Een heel oude rivier was de "Leek" die uit het hoge veen bij Niedorp stroomde in noordelijke richting. Daar liep ook de "Moerbeek" in uit, en samen vervolgden zij hun weg naar het noord westen. Nog een leek, de "Lits" voegde zich bij het water en gezamenlijk stroomden zij verder westwaarts. Dit hele stelsel werd vervolgens nog aangevuld door een riviertje waarvan de oudste naam niet meer bekend is, maar dat nog steeds bestaat: de "Meersloot", het water dat langs de spoorlijn naar het noorden loopt langs De Dorpen en vroeger doorliep tot in de Laan- sloot en de (toen nog niet gedempte) Gracht. Dit hele stelsel van betrekkelijk dicht bij elkaar liggende riviertjes zorgde voor een goede ontwatering en daardoor voor goede moge lijkheden voor de mens om zich te vestigen. Vooral langs de Meersloot is, door het zich steeds verder uitbreiden van de bebouwing van Schagen in zuidelijke richting, een flink aantal nederzettingen uit de 2e en 3e eeuw na Chr. gevonden. Al bij het aanleggen van de Oranjebuurt, werd een groot aantal vondsten ge daan, maar toen de eerste voorbereidingen voor de wijk Muggenburg werden getroffen, liep de Archeologische Werkgroep Schagen bijna vast in de dikke pakketten scherven die de bewoners van toen hadden achtergelaten. Omdat er duidelijke aanwijzingen werden gevonden voor bewerking van ijzer ter plekke een wel zeer bijzondere konstateringwerd het onderzoek van de Werk groep overgenomen door het Instituut voor Prae— en Protohistorie van de Universiteit van Amsterdam. Onder leiding van mevrouw Therkorn werd twee jaar lang een plek van honder bij honderd meter minitieus onderzocht. Inderdaad werd aangeetoond dat men niet alleen in die tijd ijzer wist te winnen uit oerbanken in het veen, maar dat men het ook ter plekke verder had bewerkt. De bewoners hadden daar zoveel geld mee verdiend, dat ze zich het konden ver oorloven af en toe enkele "echte" Romeinse artikelen aan te schaffen. De Romeinen konden veel mooier en beter aardewerk fabriceren dan de Friezen, waardoor dat hier ter plekke een gewild artikel was. Ook werd er al gebruik gemaakt van het Romeinse muntgeld uit die tijd, getuige de vondst van diverse munten. In het late najaar van 1988 werd door het trekken van een vrij ondiep afwateringslootje in het zuidelijk gedeelte van de in aanbouw zijnde wijk Muggenburg, wederom een grote

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 19