16 streken een taal werd gesproken die eerder met het fries dan met het Frankisch was verbonden en waarschijnlijk teruggaat tot de tijd van vóór de Volksverhuizingen in de 5e eeuw. Archeologen zien in de ouderdom van deze namen dan ook het bewijs dat er doorlopend vanaf de tijd waarin de tijd waarin de Romeinen in ons land waren, mensen hebben gewoond. Voor archeologen is het namelijk heel moeilijk, om niet te zeggen tot op heden onmoglijk gebleken, Dankzij de belangeloze hulp van dit gevaarte kon er snel een werkput worden gegraven resten van bewoning te bewijzen tussen het jaar 300 en het jaar 600. Het zal er wel zijn, maar het is nog niet gevonden. Toch geeft de naam van Schagen aan dat de plaatsaanduiding stokoud is en waarschijnlijk dateert uit de eerste eeuwen van onze jaartelling, toen "Scagon" een druk bevolkte streek was. Het gehele binnenland achter de Hollandse kust bestond in de eerste eeuw na Chr. uit een uit gestrekt veengebied, dat over het geheel te nat was om er te wonen. Alleen waar er een direkte goede afwatering was, zoals bij het "OeiIJ" dat vanaf Velsen achter de kust stroomde en bij Bergen in zee uitmondde, werd er in het veen gewoond. De le—eeuwse Romeinse geschied schrijvers maken echter melding van een (gedeeltlijke) afbraak van het veen als zij konstateerden dat hele stukken veen gingen drijven, met soms een heel dorp er op! Dit kan alleen betekenen dat gedurende enige tijd de waterafvoer stagneerde, waardoor het veen om hoog kwam. Waarschijnlijk is in die eerste eeuw de uitstroom van water in zee sterk verbeterd, zodat rond het jaar ÏOO de eerste "Friezen" vanaf de kust het veenland konden gaan bewonen. Zij voeren stroomopwaarts langs de veenrivieren tot ze een goede vestigingsplaats hadden ge—

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 18