Schagen 1800 jaar bewoond 15 Bijdrage tot de kennis over de oudste bewoners van onze streek. Als rechtgeaard archeoloog zal je altijd het laatste woord willen hebben als het gaat om het dateren van de oudste bewoning van je eigen woonplaats. Als geen ander ben je dan ook in staat aan de hand van met aarde besmeurde scherfjes van wat eens een pot was, te zeggen dat we hier te maken hebben met resten van bewoning van het jaar "zoveel". Toch blijft in dit soort dateringen altijd een grote ruimte in de tijd houden, waardoor het niet zo gemakkelijk is om te kunnen zeggen dat op 1 september aanstaande, Schagen 1702 jaar bestaat. Veel gemakkelijker is het daarom ook om het oudste manuskript te nemen waarop de naam van de plaats voorkomt. Zo viert op dit moment ook de stad Medemblik haar zevenhonderd jarig bestaan, hoewel er in de zevende eeuw al mensen woonden. Toch zal ik aangeven waarom Schagen eeuwen ouder is dan duizend jaar, ook in de naam. De oudste vorm "Scagon" is een zelfstandig naamwoord van het vrouwelijk geslacht, in de derde naamval meervoud. Dat klinkt even heel ingewikkeld, maar dat betekent dat ieder woord dat op "on" eindigt, de betekenis heeft van: bij de. of: aan de. gevolgd door een meei voudsvorm. "Scag" heeft de betekenis van "oeverbos" of "Kreupelhout", zodat de totale betekenis van de naam dan is: "Deplaats bij de (oever) bossen". Dit is een heel simpele plaatsaanduiding die we ook elders in de omgeving tegenkomen. De oudste vermelding van Schoorl, is "Scoronlo"; eindigend op "lo", dat "bos" betekent. Wat overblijft is "Scoron" een naam die ook weer op "on" eindigt. De totale betekenis van deze naam is: Het bos op de (stijle) oever". (Denk aan het Engelse woord "Shore") Ten slotte het voorbeeld van de oude naam voor Wieringen, "Wiron", die kan worden verklaard als: "Bij de heuvels". Dergelijke namen dateren uit de tijd dat er in onze

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 17