14 van landschapsbehoud is er aandacht geschonken aan terpen, bedijkingen en ontginningspatronen in het advies van het Samenwerkingsverband Schagerkogge. Hier beperk ik mij tot het slotenpatroon. Voor het oude land (excl. Burghornvan de gemeente Schagen geeft de bijgaande figuur het resultaat van de landschapsreconstructie. Deze is gebaseerd op de volgende uitgangspunten: -Duizend jaar geleden was dit gebied nog bedekt met veen, dat werd ontgonnen volgens een kenmerkende strokenverkaveling van- *de 7e tot de 10e eeuw. —Omdat het veen wordt ontgonnen, oxideert het op zeer veel plaatsen. Het slotenpatroon wordt doorgetrokken in de onderliggende klei en ondergaat mede hierom een verdichting. —In de 12e en 13e eeuw is er een nieuwe zeetransgressieperiode, waarbij mede gezien de maaivelddaling door oxidatie de zee kan inunderen en op de laagste plaatsen een zware klei afzet. De bewoners beschermen zich tegen het water door terpen— en dijkenbouw. Rond 1250 wordt met de Westfriese Dijk de zee definintief geweerd, nadat de zee over het gehele landschap nog een 30 cm. of dikkere laag jonge zeeklei heeft gelegd. —Bij bodemdaling was het soms nodig dwars op de oorspronkelijke veenverkaveling extra sloten te graven. Rond inbraakgeulen werd de oorspronkelijke verkaveling opgeruimd, en na hernieuwde landwinning werd vaak een ander slotenpatroon gegraven. Indien de herverkaveling als op bijgaande figuur wordt uitgevoerd, blijft het moglijk om al deze fasen in het landschap terug te hei kennen. Het komt er bij parallelle sloten vaak niet op aan, welke sloten gedempt worden: De percelen moeten agrarisch goed werkbaar zijn, maar mogen uit landschapsoogpunt ook weer niet te breed worden. Perceelssloten binnen een kavel (van één boer) moeten in het bestemmings plan van een gemeente beschermd worden en dit idealiter in overleg met de uitvoeringscommis— sie. Bij een beperkte slootpei1verlagingecologisch slootkant— en slootwaterbeheer etc. zal er voor toekomstige generaties nog veel te genieten blijven rond Schagen aan landschaps— en natuur schoon, terwijl er geen onherstelbare breuk met een duizendjarige landschapshistorie wordt ge pleegd. Moge de viering van 1000 jaar Schagen velen ertoe aanzetten dit mogelijk te maken. GRot

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 16