Bestuurscrisis in Schagen. Bestuurscrisis in Schagen anno 1611 Zoals gebruikelijk waren de Schager vroedschappen, ook wel rijkdommen genoemd, op nieuwjaarsdag 1611 in de kerk bijeen gekomen voor de schepenverkiezing. Ook deze keer werd er doormiddel van de "boonloting" uit elk zevendeel een persoon ge loot. Degene, die, uit een zak met bonen de zwarte boon haalde, mocht twee bestuurs kandidaten voordragen. Uit de veertien personen die door de "swarte boon" trekkers werden voorgedragen zou door de schout, uit naam van de heer van Schagen, het nieuwe bestuur samengesteld worden. Onwaardige vroedschappen In 1611 ging alles niet zo voorspoedig. Een aantal vroedschappen, onder leiding van Ariaen Buijkesz., was het niet eens met de gang van zaken. Zij waren van mening, dat er nieuwe per sonen in de vroedschap waren opgenomen die deze functie niet waardig waren en dat anderen, met een hoger in komen, waren gepasseerd. Zijn tegenstanders, onder leiding van Cornelis Woutersz., beweerden dat er niets anders was gedaan dan 't geen conform was die previlegie bij heer Willem van Baieren van Schagen als heer van Scagen sijn onder- saten gedaen". Beide partijen wendden zich schriftelijk tot "Johan van Schagen Heer der Vrije Heer- lijkheijt Schagen, Barsing- erhorn, Haringhuijsen, Heere tot Cortenhorn ende der ridderlijke hofstadt Schengen", met het verzoek om snel een uitspraak in deze zaak te doen, aangezien Schagen voor dat jaar nog geen bevoegd bestuur had. Pachtregisters Om de argumenten kracht bij te zetten werden er uit treksels gemaakt uit de pachtregisters van 1605 en 1610 en een lijst van per sonen "die ter boonlote gegaen zijn" in 1606. Uittreksel uit de pachtregisters van 1605. Opgesteld in april 1611. Extract vuijten pachtinge geschiet binnen Schagen inden jare 1605. Pieter Cornelisz. 23,5 Pieter Jans Janss. 25 Claes Jans Simons 23 Sampson van Bronchorst Castelen 20 Jan Sijbrantss 21,5 Allert Aerianss 19,5 Cornelis Pieter Simons als Cornelis Heijsis 22,5 Rens Dircxs. Heijns 25 Jan Woutss 23 Pieter Hendricxs. 22 Dirck Gherrijts Tjaersdorp 50 Jan Mathijssz. 11 Cornelis Willemssz. 15,5 Jacob Jacobssz. Casteren 13,5 Simon Cornelis Pieter Grotes 14 Jan Dirck Pieter Rembrants 15 Jan Cornelis Groote 13,5

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 8