5 6 Van poordinghe te houden Item soe sal men alle veei thien dagen poertdingen houden, te beghinnen tot negen uren. 7 Van ghastrecht te houden. Item soe sal men alle dinges daghes gastrecht houden ende niet meer. En dat betrof dan alleen nog maar de rechtspraak over de eigen bevolking en de vreem delingen. Daarnaast dienden de schepenen ook nog, waar nodig, te bemiddelen, keuren vast te stellen en 11 Van pachten ende schot te reeckenen. item soe wanneer men pachten of schot rekenen sal, soe sal elcxs van die seven schepenen enen anderen ghoeden man van den rijck— sten ende van den vroetsten tot hem nemen, ende dese vierthien sullen te samen pachten ende dat schot reke nen bij hooren eede, ende die sal onsen schout van onser stede voors. daertoe eeden, ende men sal dan pachten tot elcken vijf jaren eens, ten waer dattet onsen voors. stede langer staende woude laeten, op datter ijemant poorter worde die soude men pachten. Bij deze laatste bezigheid lieten de schepenen zich dus bijstaan door een andere wel gestelde. Voor men aan het schatten en rekenen sloeg, werd men door de schout be ëdigd, en terecht, want men stelde de hoofdelijke belas tingen vast voor tenminste 5 jaar- bepaald geen kleinig heid, niet voor de gemeen schap die uit de verponding alle collectieve kosten in clusief de vaak niet geringe jaarlijkse afdracht aan de heer en de graaf diende te betalen èn niet voor de indi viduele belastingbetaler die niet (te veelbenadeeld mocht worden om ook bij tegenslagen het hoofd boven water te kunnen houden. N. B. HET STADSRECHT VAN SCHAGEN. De in dit artikel geciteerde fragment uit het handvest van Schagen zijn afkomstig uit het handvest van 6 aug. 1427. Op die datum ontvangt Schagen voor de tweede keer stadsrecht. Op 12 mei 1415 ontvangt Schagen voor de eerste keer haar stadsrecht van Willem de Bastaard. Tijdens de Hoekse en Kabel— jouwse twisten kiezen de Westfriese steden echter ongelukkig genoeg - vrijwel unaniem de kant van Jacoba van Beieren en behoren dus bij de verliezende partij. Dat komt hen duur te staan: Philips van Bourgondië ver klaart alle verleende stads rechter» als straf verbeurt en daarmee ook alle verwor ven rechten. De impasse duuurt gelukkig echter niet lang; een jaar later volgen opnieuw stadsrechten, ditmaal in een veel uit voeriger en gedetailleerder handvest FTi mmer

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 7