18 wekken. Wanneer dit oor spronkelijke karakter door sloop— of bouwaktiviteiten niet geheel bewaard is ge bleven, is de relatie tot de omgeving gewijzigd. Ingrij pende wijzingingen in de omgeving kunnen ertoe hebben geleid dat de oorspronke lijke relatie tussen de boerderij en haar omgeving definitief verstoord is. De relatie tot de omgeving geeft een iets gunstiger beeld dan de erfindeling; deze is bij eenentwintig boerderijen ongeschonden, bij zestien boerderijen ge wijzigd en bij tien boerde rijen verstoord. Het doel van de inventari satie was na te gaan in welke mate de stolpboerde rijen van vóór 1940 de ka rakteristieke historische verschijningsvorm (nog) vei tonen. Na 1940 zijn echter nog enkele stolpboerderijen gebouwd. Omdat het om zon klein aantal gaat, hebben wij deze toch in onze inven tarisatie opgenomen. Voor de aanvang van de inventarisa tie vermoedden wij, dat veel oude boerderijen als gevolg van verbouwingen en restau raties hun oorspronkelijke karakter hebben verloren. Dit vermoeden blijkt gegrond te zijn. Bij de vragen op het inventarisatieformulier over bouwmassa, detaillering erfindeling en relatie tot de omgeving blijken de kate— gorieën gewijzigd en vei stoord hoog te scoren. Bovendien wordt 36% van de bijna vijftig geïnventari seerde stolpen niet meer als boerderij gebruikt. Daarbij moet worden opgmerkt dat ook als er nog wel een agrarisch bedrijf is gevestigd, dit vaak, als gevolg van gewij zigde bedrijfsvoerng en be drijf svergrot i ng wordt be oefend in de bijgebouwen. Veelal staan de koeien niet meer in de stolp zelf, maar in loopstallen. De stolp boerderijen die nog wel een agrarische funktie hebben zijn voornamelijk melkvee houderijen. De stolpen waar nu akkerbouwbedrijven in ge vestigd zijn, hadden oor spronkelijk wel een koestal, aangezien ze zijn gebouwd als melkveehouderij of ge mengd bedrijf. In het inven tarisatieformulier is geen vraag opgenomen over de staat van onderhoud van de boerderijen. Dit is echter wel een belangrijk punt. Boerderijen waar veel aan is verbouwd zijn vaak beter onderhouden dan vrijwel on geschonden stolpen. Als het onderhoud jarenlang is ver waarloosd is het risiko groot dat het herstel duur der is dan het bouwen van een nieuwe boerderij. Nieuwe stolpen zullen niet meer ge bouwd worden, want voor de tegenwoordige bedrijfsvoer ing zijn ze te klein en dus niet geschikt meer. Jan Eichhorn en Marjorie Pigge

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 20