17 De detaillering van één boerderij is onge schonden, van zesentwintig boerderijen gewijzigd en van twintig boerderijen ver stoord. De erfindeling is ongeschonden als de boerde rij met de bijgebouwen en de tuin een oorspronkelijk ge heel vormen. Wanneer door nieuwbouw of andere verande ringen de originele indeling nog herkenbaar is, beschouw en we de erfindeling als ge wijzigd. Is dit niet meer het geval dan is de erfinde ling verstoord. Ook hier is verschil tussen gewijzigd en verstoord subjektief. Is bij boerderijen waar de oorspron kelijke erfindeling nog ge heel herkenbaar is, maar waar het erf volledig is be tond, de erfdeling gewijzigd of verstoord? Het is voorts moeilijk om mesthopen, berg en met kuilgras, autobanden en dergelijke weg te denken. Daarom kregen we bij vee houderijen eerder de neiging de erfdeling verstoord te noemen dan bij akkerbouwbe drijven. De erfindeling van slechts twee door ons geïn ventariseerde stolpen blijkt ongeschonden te zijn, hoewel hierbij opgemerkt dient te worden dat er bij deze boei derijen oorspronkelijk waar schijnlijk wel een boomgaard zal zijn geweest. De meeste boerderijen hadden vroeger een boomgaard, maar deze hebben meestal een ander ka dastraal nummer dan de boer derijen, die in de leggers worden vermeld als huis, schuur en erf. De erfinde ling van vijfentwintig stolpen is gewijzing en van twintig stolpen verstoord. Waar het bij de vraag over de erfbeplanting om gaat is te bepalen of deze door plaats en funktie past in het traditionele beeld en door kwaliteit of ouderdom als waardevol of niet waar devol kan worden omschreven. Wij hebben echter niet ge noeg inzicht in deze materie om er een gedegen deskundig oordeel over te vellen. Zelf zijn wij geneigd om een erf- beplanting waardevoller te noemen naarmate deze uit meer bonem en struiken be staat. Wij beseffen terdege de wilikeur en ondeskundig heid van deze beoordeling. Het beoordelen van de erfbe— planting is dus problema tisch. Daarom hebben wij in alle gevallen op twee na de erfbeplanting niet waardevol genoemd. De eerste uitzonde ring op deze kwalifikat ie is de erfbeplanting van de boerderij Groenhoven, Barsingerwerg 10 te Wiering- erwaard. De tweede uitzonde ring is de beplanting van het erf van de Haartje Cornelis Hoeve, Heerenweg 21 te Barsingerhorn en de op hetzelfde erf staande stolp met het adres Hieldijk 21. Hier is kortgeleden een park achtige tuin aangelegd die in de toekomst dezelfde allu re zal hebben als de erfbe— planting van de boerderij Groenhoven. De relatie tot de omgeving is ongeschonden als de boerderij en de bebouwing, begroeiing en wegenaanleg in de direkte omgeving van de boerderij een oorspronkelijke indruk

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 19