16 Zo staat, bijvoorbeeld op het huidige kadastrale plan de boerderij Schapenhof aan de Barsingerweg nog steeds af gebeeld als een stolp met één vierkant, terwijl de be treffende 19e eeuwse boerde rij een dubbel vierkant heeft. De meeste boerderijen zijn van het verlengde Noordhollandse type en stammen uit het laatste kwart van de 19e eeuw. Dakversieringen, z.g. 'Makelaars'. De vragen 15 tot en met 21 van het Inventarisatieformu lier Boerderijen behandelen de verschijningsvorm van de boerderij en haar relatie tot de omgeving. Enkele van deze vragen behoeven een korte uitleg. De bouwmassa of het bouw volume van een boerderij wordt ongeschonden genoemd als er geen opvallende vei bouwingen hebben plaatsge vonden. Hebben zich wel dui delijk herkenbare verande ringen voorgedaan, maar zijn de contouren vrijwel hetzelf de gebleven, dan wordt de bouwmassa gewijzigd genoemd. Dit is bijvoorbeeld het ge val wanneer er een kleine dakkapel of een kleine aan bouw is aangebracht. De bouw massa is verstoord als het oorspronkelijke beeld zeer sterk is veranderd, bijvoor beeld door een grote aanbouw zoals een loopstal of nieuwe verhoogde gevels. In de praktijk is het niet altijd nauwkeurig te bepalen of een bouwmassa gewijzigd dan wel verstoord is. Met name ontstaan problemen bij grensgevallen tussen kleine en grote aanbouwen. Onze waarderingen in deze gevallen zijn dan ook disku- tabelDe bouwmassa van zeven boerderijen hebben wij ongeschonden genoemd, terwijl de bouwmassa van tweeëntwintig boerderijen gewijzigd en van achttien boerderijen verstoord is. De tijd waarin de boerderij is gebouwd en de voor die tijd specifieke stijlkenmerken, zoals raam- en gevelindeling zijn bij de vraag over de detaillering van belang. Verkeert een boerderij in oopspronkelijke staat, dan noemen wij haar detaillering ongeschonden. De detaille ring is gewijzigd als er duidelijk herkenbare ver anderingen zijn aangebracht die zonder al te veel moeite in de oorspronkelijke toestand zijn terug te brengen. Hierbij denken wij bijvoorbeeld aan een 19e eeuwse boerderij met ramen zonder roeden, maar waarbij de grootte en de plaats van de ramen nog wel oorspronke lijk is. Wanneer de origine le architektonische kenmerk en verloren zijn gegaan noemen we de detaillering verstoord. Dit is het geval als er nieuwe deur— en raam openingen zijn aangebracht met een andere grootte en indeling dan voordien het geval was. Bij veel boerde rijen is de voorgevel nog wel in oorspronkelijke staat, maar zijn de overige gevels verstoord. In derge lijke gevallen hebben we verstoord ingevuld, maar bij de beschrijving van de indi viduele boerderijen hebben we dit onderscheid duidelijk aangebracht

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 18