15 en één verlengde gekeerde Westfriese stolp, terwijl er vier gekeerde Westfriese stolpen zijn. Zes stolpen hebben een staart. Zestien stolpen staan in de bebouwde kom, negenentwintig strooks- gewijs en twee si.aan afzon derlijk. We schatten dat er in de gemeente Barsi ngerhorn in totaal ongeveer honderd stolpboerderijen staan. De precieze datering van de boerderijen hebben wij alleen uitgezocht, voor zo ver mogelijk, bij stolpen die niet overduidelijk eind 19e eeuw of later zijn ge bouwd. Drie boerderijen zijn in de 18e eeuw of eerder ge bouwd, één boerderij in de eerste helft van de 19e eeuw vijfentwintig boerderijen in de tweede helft van de 19e eeuw, elf in de eerste helft van de 20e eeuw. De datering van zeven stolpen is onduidelijk, maar vermoe delijk zijn deze, gezien het materiaalgebruik en het uit erlijk, wel in de 19e eeuw gebouwd. Bij sommige boerde rijen, bijvoorbeeld die met. een gevelsteen, was het heel gemakkelijk om het bouwjaar vast te stellen. We hebben het kadastrale register en kadastrale leggers bestu deerd om bouwjaren van de anere boerderijen te achter halen. Bij enkele boerderij en is dit niet gelukt, omdat 19e eeuwse gegevens soms ontbreken. Als een boerderij wordt gebouwd of als er andere veranderingen optre den, wordt er een nieuw kadastraal nummer toegewezen dat in het register wordt opgenomen. Tegelijkertijd wordt dan vermeld wat het vorige kadastrale nummer van het stuk grond in kwestie was en wordt verwezen naar artikelen in de leggers be treffende deze grond. Iri sommige gevallen blijkt deze grond in vorige artikelen Enkele soorten 'spiegels'. i n het verwezen aanwez i ge niet meer waarom er als weiland te zijn om schreven. Dan is het duide lijk wat het bouwjaar van de boerderij is. Vaak wordt in de leggers en register echter naar niet meer artikelen. Dan is vast te stellen een nieuw kadastraal nummer werd toegekend. Het kadas trale register vermeldt bovendien pas dienstjaren na het midden van de 19e eeuw. In de voormalige gemeente Wieringerwaard is bijvoor beeld vanaf 1882 het dienst jaar vermeld bij toekenning van nieuwe kadasternummers in het register. Het eerste nummer in dat jaar in sekt ie C is C-254. In Barsingerhorn is dat in sekt.ie A vanaf 1867 het geval en in sekt ie 6 vanaf 1852. De eerste nummers in die jaren zijn respektievel ijk A-438 en C-432. Kadastrale kaarten zijn niet 100% betrouwbaar.

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 17