13 maakt om onder een brug naar het noorden te varen. Dit water vormde een verbinding tussen de gracht en de Lange sloot waarlangs men via "De Pijp" bij het Rapenpad, het Noord kon opvaren.De pasto rie is in 1888 afgebroken en herbouwd. In een akte uit dat jaar geeft een zekere Wilhelmus, bewoner van per ceel nr. 10 toestemming aan de "Kerkmeesteren der Gere— vormeerde Gemeente" om de hemelwaterafvoer van zijn huis en de "nieuw te bouwen pastorie" gezamenlijk te maken, maar dan wel zo dat ieder "een gelijkdeel (van dat water) kan bekomen". In 1914 werd de pastorie verkocht aan een particulier wiens weduwe het eigendom uiteindelijk overdroeg aan Jacob Zwart. Mogelijk al in 1914 werd uit de gevel van de pastorie een gevelsteen verwijderd die daar op 24 juni 1888 in was geplaatst bij de nieuwbouw. Deze steen bevindt zich thans op de zolder van de N.H. kerk en aan deze en nog een andere steen zal t.z.t. Dhr. R. v.d. Pol een apart artikel tje wijden. Bij de oude stukken is ook een brief van de bewoner van het pand Gedempte Gracht nr. 10, een zekere heer Wilhelmus die op maart 1888 schrijft dat hij de hemelwaterafvoer van de nieuw te bouwen pastorie" best "gezamenlijk" met de Kerkmeesteren wil maken zodat zij beiden zullen kunnen profiteren van dat water. Er was immers nog geen leidingwater en der halve was regenwater het beste dat te verkrijgen was. Dit water werd opgevangen en opgeslagen in aparte putten of kelders die meestal geheel waren gemetseld en gesloten waren. Door een loden pijp werd dan in de keuken het gespaarde water opgepompt. Zeer kort hierna krijgt Schagen blijkbaar leidingwater aangezien Burgemeester en Wethouders van Schagen per brief van 1888 de Kerkvoogden toestem ming geven om het hemelwater te laten afvloeien middels het riool onder de stoep van de Gracht. Hoewel dit pakketje akten slechts een klein topje van de sluier der alles bedekken de geschiedenis optilt, zouden er meer van dit soort akten bij particulieren kunnen zitten. We denken dan met name aan overeenkomsten van vóór 1830. Iedere trans actie met onroerend goed na die datum staat geregis treerd bij het Kadaster en is zeer eenvoudig na te zoe ken. Hoewel er verzamelingen van de afschriften van ver koopakten bestaan, zoals in het Rijksarchief te Haarlem, moet men wel zeer speciaal op zoek zijn naar bepaalde gegevens om daar in te gaan snuffelen. Wie thuis nog oude stukken heeft, weet meestal wel waar ze betrek king op hebben en U begrijpt dat wij ons gaarne bereid- stellen dergelijke stukken voor U te ontcijferen en er eventueel een stukje over te schrijven zoals dit. Frans Diederik.

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 15