De Pastorie, de Waag en de Wezen van Schagen 9 DE PASTORIE, DE WAAG EN DE WEZEN VAN SCHAGEN. Bij het doornemen van papie ren uit de nalatenschap van zijn vader troF Jan Zwart, die nu in Callantsoog woont, een aantal oude papieren aan die te maken hadden met het pand aan de Gedempte Gracht nr. 12, waar zijn ouders tot 1974 een winkel in hadden. In het pand is nu een twee tal boetieks gevestigd. Aan De Hoogzijde aan het begin van de vorige eeuw. Schilderij door Jan Koning naar het origineel van Cornelis Bok (pagina 13). De dame voor de pastorie is volgens de overlevering de vrouw van de dominee. de ene kant ligt het pand van kledingzaak Bolte, aan de andere de bakkerij West Frisia. Tussen het pand en de bakkerij loopt een brede steeg naar het parkeertei rein achter de Gracht. Het aardige van de oude stukken is dat ze ons iets leren over de Functie van de hui zen nr. 12 en 14. Het oudste stuk is een verkoopakte waar in Jacob Coorn, chirurgijn van beroep, zijn pand aan de "Hogezijde alhier" dat gele gen is met "de pastorij ten westen en de Weesen van Schagen ten oosten", inclu— sieF de grote boomgaard er achter, overkoopt aan Johannis van der Ende. Deze transactie kost van der Ende vijFhonderd gulden. Jacob Coorn doet echter enkele be dingen: hij is blijkbaar waagmeester en wenst de ruimte waar de waagh in staat voor zo lang het hem zal believen te gebruiken, al moet hij als tegenpresta tie wel de straat voor de waag schoonhouden. Een maand na aankoop van het onroerend goed door van der Ende, doet hij tegen betaling van twee honderd gulden aFstand van de boomgaard achter des vei kopers huijs gelegen ten gunste van de Kerkmeesteren van Schagen. Twee jaar later overkoopt van der Ende aan de Kerkmeesteren het recht op de steeg tussen zijn huis

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 11