14 spouwmuur voorgezet, zodat de tegels niet meer zicht baar zijn. 2. MIELDIJK 21 TE BARSINGERHORN In PMNH wordt deze boerderij een stolpschuur van het westfriese type genoemd. Dit klopt echter niet. De stal van de inmiddels tot woning verbouwde stolpschuur liep evenwijdig aan de dars en de nok staat haaks op de Mieldijk. Het is dus geen noordhollandse stolp. Waar schijnlijk heeft men deze vergissing begaan omdat de inrijdeuren in de voorgevel van de stolp lijken te zijn geplaatst. De stolp staat echter met de achterkant naar de weg gericht. DATERING Eerste helft 19e eeuw of ouder. Volgens PMNH wordt deze stolp ca. 1830 voor het eerst (samen met de Maartje Cornelis Hoeve) vermeld op het kadastrale minuutplan. BESCHRIJVING De boerderijdie als eerste woning wordt gebruikt, ligt aan de oostkant van de Mieldijk. De woongevel is naar het zuiden gericht. De voormalige stolpschuur staat op het erf van de Maartje Cornelis Hoeve. De groten deels uit gele baksteen op getrokken stolp met (gedeel telijk) plint is voorzien van siermuurankers en heeft een rieten dak met een rand rode dakpannen tussen de dakgoot en het riet. De noordmuur is van rode bak steen. De darsdeuren spring en extra ver in. De bouw massa is gewijzigd. De muren zijn opnieuw opgetrokken van voornamelijk oude stenen. De detaillering is verstoord. PMNH geeft een beschrijving van de stolpschuur voordat deze tot woning werd ver bouwd. Daarin wordt vermeld dat alle gevels stalramen bevatten. Nu is dat alleen nog bij de noord— en westge vel het geval. In de twee overige gevels zijn o. a. enkele T—ramen geplaatst, evenals een voordeur met siersmeedwerk en een levens boom in het bovenlicht. Het geheel wekt een oorspronke lijke indruk, hoewel de nieuwe deur— en raamopening en op de verkeerde plaats in de gevels zijn gezet. De erfindeling is gewijzigd. De erfbeplanting is waardevol. Kortgeleden (bij verbouwing tot woning) is de tegen de oostmuur aagebouwde schuur gesloopt. Hierdoor is de relatie tot de omgeving weer geschonden. GEVELINDELING Noord: 4 ijzeren stalramen met licht gebogen bovenkant en, elk met 1 horizontale en 2 vertikale roeden, 1 loop- deur met bovenlicht met twee vertikale roeden en rechte bovendorpel Oost 2 T-ramen, 2 vierkante ramen, elk met 1 horizontale en 1 vertikale roede, 1 voordeur met siei smeedwerk en bovenlicht met levensboom. Rechte bovendoi pels. Zuid 3 T—ramen, 1 loopdeur 1 vierkant raam als boven omschreven, 1 smal staand raam met bovenlicht. Rechte bovendorpels. West inspringende darsdeui en, 2 ijzeren stalramen als boven omschreven, 1 loopdeur met rechte bovendorpel. Jan Eichorn en Marjorie Pigge

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 16