13 BIJZONDERHEDEN PMNH voert drie redenen aan voor de architektuurhistori- sche waarde van de stolp. De eerste hiervan is de gave hoofdvorm. Zoals uit het bovenstaande blijkt is de bouwmassa en dus ook de hoofdvorm echter verstoord. De tweede reden is het mate riaalgebruik en de detaille ring van de zuidgevel. Deze muur is in kruisverband ge metseld, maar vertoont duide lijk zichtbare gevolgen van reparaties. Op enkele plaat sen loopt het metselwerk niet mooi door. Bovendien is de detaillering gewijzigd. We kunnen wel volledig in stemmen met de derde reden, namelijk de situering als beeldbepalend pand. De boer derij staat in een van de oudste gedeelten van Barsingerhorn, samen met andere waardevolle bebouwing De kunsthistorische waarde van de stolp is groter dan de architektuurhistorische waarde. In de boerderij be vinden zich twee betegelde schouwen. Een schouw heeft 17e eeuwse randtegels, orna menttegels en 18e eeuwse (of oudere) medaillontegels. De schouw wordt in PMNH in de 19e eeuw gedateerd. Bouma en Brandts Buys (archief SHBO, STAA 12070) zijn van mening dat deze schouw niet juist gedateerd is, maar geven geen andere datering aan. Volgens ons zijn er twee mogelijkheden. De eerste is dat de kroonlijst (waarop een jaartal staat) later is aangebracht en de schouw 17e eeuws is, zoals de tegels suggereren. De tweede moge lijkheid is dat het een 19e eeuwse schouw is waarin 17e eeuwse tegels zijn verwerkt. De andere schouw heeft 18e eeuwse randtegels en tegel tableaus. De binnenzijde van de zuidmuur is geheel bete geld. Daar is echter een

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 15