11 DATERING Eind 17e eeuw. In PMNH staat dat volgens de oudste ver melding Jannetje Dekker in 1827 eigenaar van deze boe» derij was. In de oude boer derij bevinden zich twee schouwen met 17e en 18e eeuwse tegels. In het archief van de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek (SHBO) troffen wij een beschrijving aan van de hand van S.J. Bouma (archief SHBO, STAA 18278). Volgens Bouma hing er vroeger op de zolder een bordje waarop het jaartal 1663 stond en dat misschien afkomstig was uit de boerderij die eerder op deze plaats stond. BESCHRIJVING Deze verlengde gekeerde west friese stolp ligt aan de noordkant van de Heerenweg. De woongevel is naar het zuiden gericht. Er is een akkerbouwbedrijf gevestigd. De uit rode baksteen opge trokken stolp met (gedeelte lijk) plint is voorzien van siermuurankers aan de noord zijde en heeft een rieten dak met aan de zuidzijde een getrapte dakspiegel. Op oude foto's (Brandts Buys, De landelijke bouwkunst in Holland's Noorderkwartier Arnhem 1974, p. 321-322 en archief SHBO, STAA 18278 en 12071) zijn nog kistgaten te zien aan weerszijden van de dakspiegel. Deze zijn nu verdwenen. De onderste dak- strook is aan de noordzijde bedekt met rode dakpannen, aan de overige zijden met zwarte geglazuurde dakpannen Er is een kelder in de zuid west hoek van de stolp. De boerderij heeft een dubbel vierkant met aan alle zijden een overstek. Aan de zuid zijde is dit overstek het grootst. De dekbalken die noord—zuid lopen zijn alle drie niet uit een stuk. Ze hebben een naad vlak voor de zuidelijke vierkantstijlen. Misschien zijn deze balken bij een verbouwing verlengd, zodat het overstek groter werd en er zodoende meer ruimte voor de woning be schikbaar kwam. In de sum miere beschrijving door Brandts Buys (1974, p. 237) staat dat de koemuur blind is. Dit is echter niet meer het geval. De bouwmassa is verstoord: de lagewand aan de oostzijde is vervangen door een hogere gevel die een stuk naar buiten ge plaatst is teneinde ruimte te krijgen om voor de koeien langs te kunnen lopen en de westmuur van de staart is ook een stuk naar buiten ge plaatst met hetzelfde doel. De oostelijke dakhelling is bij deze verbouwing aange past aan de nieuwe toestand. Op oude foto's (archief SHBO, STAA 12067,12068, 12069, 12070,12071) is de oude situatie zichtbaar. Een van deze foto's (STAA 12071, ook afgedrukt in Brandts Buys 1974, p. 322) laat zien dat er in 1956 ook aan de westzijde een lagewand was, deze is inmiddels verwijderd De detaillering van de zuid- gevel is gewijzigs. Het raam rechts naast de voordeur is verplaatst en iets vergroot. PMNH vermeldt dat de zuid gevel in de 19e eeuw is voor zien van vier T-vormige schuiframen en een ingang. Dit lijkt ons niet korrekt. De breedte van de ramen doet meer denken aan de 18e eeuw. Waarschijnlijk is alleen de roede-indeling veranderd. Voorts lijkt het ons vrij onwaarschijnlijk dat er in deze gevel oorspronkelijk geen deur zou zijn geweest. Op deze plaats bevindt zich traditioneel een ingang naar

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 13