De overdracht van het Schager polderhuis 6 Het oude raadhuis op de Ged. Gracht dat in gesloopt is om op dezelfde plaats een nieuw en veel groter raad huis te bouwen was vroeger eigendom van de Banne en Polder Schagen. De gemeente had het recht tot gebruik van het gebouw voor vergade ringen en wat verder voor de administratie nodig was voor een vergadering van F 100, per jaar. In mei 1883 komt in de administatie van de polder een brief van de ge meente waarin staat dat de gemeente het polderhuis met het waaggebouw zonder den bovenbouw kan kopen voor F 5000,onder voorbehoud dat de polder het recht be houd ten raadhuize mits op zaterdag te vergaderen zonder betaling van enige geldelijke bijdrage. De raad besloot de koop niet aan te gaan. Verder werd besloten de huur welke toen nog F 100,per jaar bedraagt met ingang van 1894 te verhogen tot F 200,onder voorbehoud dat als blijkt dat er een overeenkomst is waarin de gemeente tot beta ling van een lagere som ge rechtigd is. Op 2 januari 1895 gaat het polderhuis naar de gemeente voor F 4000, Tekening gemaakt door Jaap de Wit te Schagen in 1987 naar oude foto's. Op de tekening zijn ook duidelijk de uitgesleten treden te zien in het toch wel zeer harde eikenhout waarvan de trap gemaakt was. Over de trap zijn duizenden mensen naar boven gegaan. Want be halve zoals op de bordjes te lezen is dat de secretarie en de raadszaal boven ge vestigd waren, zat in een achterkamer ook de gemeente ontvanger. Bij de sloop van het raadhuis werd de trap aangekocht door de heer A. Kapitein. Waarna de trap bij de bouw van het woon— winkel pand door de Gebr. Kapitein aan de Nieuwstraat in een iets kleinere vorm is inge bouwd. A. Kapitein

Kakelepost - Schagen | 1989 | | pagina 8